LISS kardio vs HIIT trénink: Co vám bude sedět víc?

cvičení

Silový trénink a kardio cvičení jsou ti nejlepší parťáci pro odbourání kil navíc i vytvarování postavy. Jenže který kardio trénink zvolit, LISS nebo HIIT? A hodí se oba typy pro každého?

Klíčová je intenzita

LISS a HIIT tréninky mají jednoho společného jmenovatele: výdej energie. Podpoří spalování tuků a hezky se při nich zapotíte. Každý z nich se však pohybuje v jiné rovině intenzity. Zatímco LISS (Low Intensity Steady-State) kardio probíhá v uvolněném tempu a po delší dobu (nejméně 30 minut), HIIT (High Intensity Interval Training) trénink sází na pořádnou nálož cviků v krátkém čase. Typickým příkladem HIIT je skákání přes švihadlo, které provádíme naplno 30 sekund a poté následuje 10 sekund pauza. Za LISS trénink lze považovat rychlou chůzi, běh nebo třeba hodinka na eliptickém trenažéru.

BěhBěh: foto Pixabay

Začátečník a pokročilý

O LISS kardiu se dá říct, že je vhodné pro každého. Zejména může pomoci lidem s vyšší vahou, kteří by s ohledem na svůj zdravotní stav náročnější trénink nezvládli. Tento typ cvičení také pomáhá zvýšit vytrvalost a posiluje srdce. Podle vědců je také tento druh kardia vhodnější pro ženy, protože ženský metabolismus lépe spaluje při nižších intenzitách.

HIIT tréninky spíše přijdou vhod pokročilým. Cvičení většinou vypadá jednoduše, ale nenechte se zmást. Vždy se pořádně zapotíte. Výhodou HIIT je pálení tukových zásob ještě dlouhou dobu pro ukončení tréninku. Oceníte na něm také časovou nenáročnost. Některé tréninky se dají odcvičit i za 15–20 minut.

cvičeníCvičení: foto Pixabay

Ráno nebo večer?

Ve fitness světě se můžete setkat s různými názory na to, kdy kardio zařadit. A nedivte se. Každý člověk je přece jiný a to, co funguje jednomu, nemusí fungovat druhému. Vědci se však shodli na tom, že efektivnější je cvičit kardio trénink ráno. Tehdy tělo spíše sáhne po energii z tukových zásob. Nezapomínejte však na to, že při hubnutí hraje největší roli kalorický deficit. Bez něj vám nepomůže ani sebelepší tréninkový plán.

Zdroje: https://aktin.cz/klasicke-kardio-nebo-hiit-spaluj-tuk-opravdu-ucinne

Cvičení: náhledové foto Pixabay

Starat se o své zdraví je základ a udržet si jej je dlouhodobý proces. Ráda se s vámi podělím o své zkušenosti a zajímavosti z tohoto odvětví.