Klitoris: zdrojem rozkoše i ženské pohody. Jak souvisí s početím

Dvojice

Spousta párů moderní doby se dnes už nebojí o orgasmu otevřeně hovořit. Zatímco sex končí pro naprostou většinu mužů (94 %) orgasmem, ženy přiznaly o něco nižší úspěšnost – 65 %. Podle odborníků je na vině právě ignorace klitorisu při sexuálním styku. Přitom se jedná o velice důležitou součást těla ženy, která dokáže přinášet nemalé potěšení. Znalosti o ní se dále rozšiřují, což může vést ke snížení vzniklé „orgasmické propasti“ mezi muži a ženami.

Muži touží po ženském orgasmu

I když některé ženy tvrdí, že si sex dokážou užít i bez orgasmu, velké procento mužů touží po tom, ho své partnerce dopřát. O tom, že se povědomí o ženském klitorisu zvětšuje, svědčí také fakt, že v nabídkách specializovaných obchodů se prodává velké množství pomůcek zaměřených právě na tuto oblast ženského těla. A muži, kteří zde nakupují, se při pořizování erotických pomůcek zaměřují také na své partnerky – asi 50 % všech objednávek mužů má sloužit k potěše ženy.

Sex

Foto: Pixabay

K čemu je ženský orgasmus?

Zatímco funkce mužského orgasmu je víceméně jasná – slouží k početí, o účelu ženského orgasmu se dosud vedou spory. Ženy dokážou otěhotnět i přes absenci orgasmu. Přitom je ale ženský orgasmus silnější, delší a navíc se v rámci jednoho pohlavního styku může opakovat. To je příliš velký energetický výdej na to, aby neměl žádnou funkci. V lidském těle podle vědců neexistuje nic, co by vyžadovalo tolik energie a nesloužilo to k ničemu.

Klitoris a početí

Jedna ze studií tvrdí, že i když ženský orgasmus není k početí nezbytný, může velmi pomoci. Stimulací klitorisu prý dochází k propojení částí v mozku, které připraví ženské reprodukční systémy k přijetí spermatu. A to zvýší šance na otěhotnění. Tak například dochází ke zvýšení teploty a prokrvení vaginální tkáně, k okysličení a zvlhčení, což jsou všechno příznivé podmínky pro početí. Taktéž se mění pozice děložního hrdla, což způsobí to, že spermie mají čas se rozpohybovat a aktivovat.

Zdroj: https://www.ahaonline.cz/clanek/aha-pro-zeny-vztahy/185439/klitoris-orgasmus-a-poceti-co-maji-spolecneho.html

Foto: Pixabay