Lískové ořechy pro vaše pevné zdraví

Lískové ořechy

Lískové ořechy patří mezi oblíbené vánoční oříšky, které si s oblibou dopřáváme jen tak nebo jako součást spousty vánočního cukroví. Stejně jako ostatní druhy ořechů obsahují velké množství vitamínů a minerálů. Jmenujme například vitamín E, který je prospěšný jako vitamín „mládí a plodnosti“, vitamíny skupiny B, které jsou důležité pro kardiovaskulární zdraví a pevné nervy. Z minerálů je to draslík, který je důležitý pro snížení krevního tlaku, nebo vápník a fosfor, který podporuje zdraví kostí a zubů.

Lidové léčitelství

Lískové ořechy se používají jako lék proti kašli či na křečové žíly – tyto účinky dosud nejsou vědecky podpořeny, nicméně v lidovém léčitelství byly lískové ořechy či líska takto používány celá staletí. Pokud si chcete připravit rychlý přípravek na kašel, smíchejte mléko nebo vodu, med a lískové ořechy a vše rozmixujte. Pak směs vypijte. Na křečové žíly se používá odvar z kůry a listů lísky, do kterých se postižená místa namáčí (nekonzumuje se!).

Veverka s ořechem

Foto: Pixabay

Pro zdraví vašeho srdce

Vašemu kardiovaskulárnímu zdraví poskytuje přínos hned několikrát. Tak zaprvé je to obsah draslíku, který snižuje krevní tlak. Dále pak je to obsah vitamínu E, který bojuje proti vzniku krevních sraženin tím, že zabraňuje slepení krevních destiček. Vláknina zabraňuje náhlému uvolňování cukru do krve, zpomaluje a vylepšuje trávení. Nenasycené mastné kyseliny se používají v boji proti cholesterolu. Mají totiž velice užitečnou funkci: snižují hladinu „špatného“ LDL cholesterolu a zvyšují hladinu toho
„dobrého“ HDL cholesterolu.

Plodnost a potence

Vitamín E, který je v lískových ořeších obsažen velice hojně, se nazývá taktéž „vitamín plodnosti“. A to právě z toho důvodu, že díky němu fungují reprodukční orgány tak, jak mají. Nicméně jeho nedostatek se projevuje zejména degenerací spermií u mužů.

Proti stresu

Dnešní svět nabízí spoustu stresových a nervově vypjatých situací. Pokud se proti nim chcete bránit a také ochránit své zdraví, vyplatí se vám pravidelně konzumovat lískové ořechy. Obsahují totiž vitamíny skupiny B a hořčík, které zlepšují fungování nervového systému, vylepšují paměť a efektivní myšlení.

Zdroj: https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/co-jesz/orzechy-laskowe-wlasciwosci-i-wartosci-odzywcze-aa-7LJH-AUBp-ogkf.html

Foto: Pixabay