Doplňky

Které doplňky stravy vám spíše škodí?

Slyšíme to na každém kroku. Doplňky strany vám pomohou s tím a tím, vyřeší ten a ten neduh. Je tomu však opravdu tak? Dnes se podíváme na různé vitamíny nebo prvky v tabletách z úplně jiného konce. Neříkáme, že žádné nefungují nebo vám dokonce škodí. Na ty, u kterých však tato teze platí, se podíváme.

Stopové množství, ale velké problémy.

Některé doplňky stravy obsahují jen malé množství látky, kvůli které si je vlastně kupujeme. Nejčastěji jde třeba o různé vitamíny nebo prvky jako jsou železo, zinek, hořčík. Problém je však v tom, že některé doplňky stravy tyto prvky a vitamíny obsahují jen v malém, stopovém množství. Na první pohled je to asi špatné, ale nikterak nám to neubližuje. Opak může být pravdou. Zaprvé doplňky nemají chtěný efekt, zadruhé mohou však i svým stopovým množstvím ovlivňovat náš organismus v kombinaci s konzumací něčeho jiného. Například výtažky z ginkgo biloby by se neměly konzumovat společně s antidepresivy nebo prášky na krevní tlak. Echinacea by se zase neměla konzumovat společně doplňky stravy s třezalkou, mohlo by to mít za následek přestání fungování hormonální antikoncepce.

Doplňky stravy na paměť

Za poslední léta se mnohonásobně zvětšil objem prodávaných doplňků stravy na paměť. A to i přes fakt, že nikdo a nikdy skutečně spolehlivě nedokázal účinnost těchto preparátů v závislosti na prevenci výpadků paměti. Taková studie prostě neexistuje. Proto je kupování různých takových přípravků, zejména pak ty s rybími tuky, vitamíny B nebo výtažky z ginkgo biloby, s velkou pravděpodobností zbytečné. Respektive, nikdo nepotvrdil opak.

Přípravky na sexuální výdrž? Raději si je nechte předepsat

A další skupinou doplňků stravy, které se ve velkém prodávají jsou ty, které u mužů mají zlepšovat sexuální výdrž a aktivitu. Tyto přípravky však opět nemají většinou garantovaný účinek a jde tedy spíše o placebo efekt. Nejlepší je si při problémech nechat předepsat opravdové léky, které navíc obsahují testosteron. Například existuje výzkum z Urologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Testovali asi všem známou pilulku na erekci, která se proslavila v mnoha reklamách. Z 29 respondentů pozorovalo subjektivní zlepšení jen 9 z nich. Navíc ještě 2 ze 17 lidí, kteří užívali jen placebo.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Svět zdraví je bezbřehý. Jak se cítit co nejlépe? To neví nikdo, ani já. Přesto vám nějaké zajímavosti prozradím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *