Doplňky

Které doplňky stravy vám spíše škodí?

Slyšíme to na každém kroku. Doplňky strany vám pomohou s tím a tím, vyřeší ten a ten neduh. Je tomu však opravdu tak? Dnes se podíváme na různé vitamíny nebo prvky v tabletách z úplně jiného konce. Neříkáme, že žádné nefungují nebo vám dokonce škodí. Na ty, u kterých však tato teze platí, se podíváme.

Stopové množství, ale velké problémy.

Některé doplňky stravy obsahují jen malé množství látky, kvůli které si je vlastně kupujeme. Nejčastěji jde třeba o různé vitamíny nebo prvky jako jsou železo, zinek, hořčík. Problém je však v tom, že některé doplňky stravy tyto prvky a vitamíny obsahují jen v malém, stopovém množství. Na první pohled je to asi špatné, ale nikterak nám to neubližuje. Opak může být pravdou. Zaprvé doplňky nemají chtěný efekt, zadruhé mohou však i svým stopovým množstvím ovlivňovat náš organismus v kombinaci s konzumací něčeho jiného. Například výtažky z ginkgo biloby by se neměly konzumovat společně s antidepresivy nebo prášky na krevní tlak. Echinacea by se zase neměla konzumovat společně doplňky stravy s třezalkou, mohlo by to mít za následek přestání fungování hormonální antikoncepce.

Doplňky stravy na paměť

Za poslední léta se mnohonásobně zvětšil objem prodávaných doplňků stravy na paměť. A to i přes fakt, že nikdo a nikdy skutečně spolehlivě nedokázal účinnost těchto preparátů v závislosti na prevenci výpadků paměti. Taková studie prostě neexistuje. Proto je kupování různých takových přípravků, zejména pak ty s rybími tuky, vitamíny B nebo výtažky z ginkgo biloby, s velkou pravděpodobností zbytečné. Respektive, nikdo nepotvrdil opak.

Přípravky na sexuální výdrž? Raději si je nechte předepsat

A další skupinou doplňků stravy, které se ve velkém prodávají jsou ty, které u mužů mají zlepšovat sexuální výdrž a aktivitu. Tyto přípravky však opět nemají většinou garantovaný účinek a jde tedy spíše o placebo efekt. Nejlepší je si při problémech nechat předepsat opravdové léky, které navíc obsahují testosteron. Například existuje výzkum z Urologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Testovali asi všem známou pilulku na erekci, která se proslavila v mnoha reklamách. Z 29 respondentů pozorovalo subjektivní zlepšení jen 9 z nich. Navíc ještě 2 ze 17 lidí, kteří užívali jen placebo.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *