Zubní pasty: Víte co obsahují?

Zubní pasta

Potraviny a jejich obsah studujeme pořád, ale na složení zubních past se už tak nezaměřujeme. Na obalu zubních past, stejně jako obaly kosmetických produktů, musí obsahovat složení produktu. A to v mezinárodních názvech a také v pořadí od nejvíce po nejméně obsaženou látku v zubní pastě. Skrze sliznici dutiny ústní se vstřebává totiž mnoho látek. Které látky jsou v pastách běžné? Dají se některé nahradit?

Musí pasta pěnit?

Při tvorbě zubních past se používá hodně pěnidel.  Nejčastějším pěnidlem bývá soidum  lauryl  sulphate. Tento chemický tenzid se používá mnoha výrobcích osobní hygieny, jako jsou mýdla, šampóny atd. Zjistilo se však, že zvyšuje výskyt aft u těch, kteří jimi trpí. Pro tyto jedince je tedy daleko lepší používat zubní pasty bez této látky. Naopak používání zubních past s přírodními pěnidly například na bázi mandlí neškodí nikomu. Takové pasty sice méně pění, ale nedráždí sliznice úst a jsou navíc vhodné pro malé děti nebo pro osoby, které prošly onkologickou léčbou.

Pasta s fluorem nebo bez?

Spoustu past obsahuje fluor, tedy spíše jeho sloučeniny. Fluoridy totiž pomáhají zubním sklovinám zacelit i drobné defekty, které mnohdy mohou znamenat i počátek zubního kazu.  Samozřejmě pomáhají i v boji proti plaku.  Fluor, ale u někoho může působit dráždivě a způsobovat kožní onemocnění. Naopak zubní pasty bez fluoru se doporučují při onkologické léčbě nebo kožních problémech. Je tedy na vás, jak moc potřebujete šetrnou zubní pastu.

Příchuť pasty a její role

Do zubních past se přidává také mentol, právě kvůli chuti a svěžesti.  Jedná se o terpen, součást silice máty peprné. Pasty, které voní a chutnají po mátě, nejenže osvěží dech, ale působí také dezinfekčně.  Pokud však používáte homeopatiky, měli byste se takovým pastám vyhnout, snižují totiž jejich účinek. Sáhnout můžete třeba po pastách s ženšenem, který také dodává pastě chuť.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o zdraví, přírodu,cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.