Klíšťata u vás doma: tihle malí vetřelci umí být pěkně vynalézaví

Klíšťata

Většina z nás si klíšťata spojuje s výlety do lesa, pikniky v trávě nebo běháním po louce. Jenže tihle pavoukovití šikulové si klidně najdou cestu i k vám domů! A kam se schovají? I když jsou malí, jsou pěkně mazaní. A přežijí nejenom v trávě! Jak se k vám dostanou? Otevřeným oknem, dveřmi nebo se nechají svést od vašeho domácího mazlíčka. Největší riziko hrozí obyvatelům domů poblíž lesů, luk nebo mokřadů.

Kde se klíšťata nejčastěji schovávají?

V prasklinách podlah nebo stěn, pod tapetami a koberci, na záclonách a závěsech, ale také v teplých a vlhkých koutech, kde si klidně nakladou vajíčka – malinké hnědé, černé či průhledné kuličky. Klíště se zkrátka snadno adaptuje. Pokud jejich vajíčka najdete, je nejvyšší čas zakročit! Nasaďte si rukavice, všechno podezřelé sesbírejte a vyhoďte. A pokud jste se právě vrátili z lesa, hoďte oblečení rovnou do pračky – na pořádně vysokou teplotu.

Klíšťata
Foto: Unsplash

Jak je vymýtit?

Sáhněte po repelentech i přírodních zbraních (oleje, jako je rozmarýnový, mátový, citrusový nebo levandulový). A hlavně – všechno pořádně vykliďte (zejména tmavé rohy a zákoutí). Jak dlouho klíště přežije bez hostitele? To záleží na druhu, podmínkách v domácnosti i životním cyklu klíštěte. Některá si poradí sotva pár dní, jiná přežijí klidně i několik let!

Jaké nemoci mohou přenášet?

Klíšťata nejsou jen nepříjemná – mohou být i nebezpečná. Nejčastěji přenášejí lymeskou boreliózu, klíšťovou encefalitidu, ale také anaplazmózu, babeziózu a dokonce i hemoragickou horečku (ale ta se v našich končinách vyskytuje velmi vzácně). To záludné na těchto nemocech je fakt, že prvotní příznaky často připomínají chřipku: horečka, bolest kloubů.

Klíšťata na návštěvě?

Po každé procházce v přírodě se dobře prohlédněte – a klidně i svého mazlíčka. Používejte repelenty, nejlépe ty přírodní, a raději se vyhněte vysoké trávě nebo houštinám, kde se vyskytují nejčastěji. Kousnutí bez vysvětlení? Pravděpodobně máte klíště i u vás doma. Vysajte celý byt. Zvláštní pozornost věnujte kobercům, pelíškům a místům, kde si vaši domácí mazlíčci rádi hoví. Textilie vyperte na vysokou teplotu, ta klíšťata spolehlivě zničí.

Zdroje info:

https://kobieta.interia.pl/porady/news-czy-kleszcze-moga-wejsc-do-domu-grozne-pajeczaki-chowaja-sie,nId,21400026

https://tickkey.com/can-ticks-survive-indoors-what-you-need-to-know-about-tick-infestations/

Foto: Unsplash