Jak si správně hlídat příjem tekutin. Napoví barva moči

Pijete během horkých letních dní dostatečné množství tekutin? Odpověď nespočívá ani tak v jednom univerzálním čísle, ale v tom, co konkrétně vaše tělo potřebuje. A to se liší podle velikosti, hmotnosti nebo fyzické aktivity během dne. Podívejte se, jak správně zjistit, jestli pijete dostatečné množství tekutin nebo naopak musíte trochu přidat.

Obecné doporučení pro příjem tekutin

Během běžných dnů s normálním počasím a bez náročnější fyzické aktivity v zásadě stačí držet se jednoduchého doporučení. To udává, jaké množství vody je dobré vypít na jeden kilogram tělesné hmotnosti. V praxi je to množství 35 ml na jedno kilo hmotnosti. To při váže 80 kg vychází na doporučený denní příjem vody 2,8 litrů. Budete tak potřebovat vypít trochu více v porovnáním s univerzálně uváděnými 2 až 2,5 litry.

Barva moči jako indikátor hydratace

Jenže v běžném životě je poměrně složité zapisovat si, kolik vody vypijete a celkově sledovat množství podle tabulek. Roli totiž hraje i to, jak hodně se v daný den potíte, nebo jestli pijete či jíte takové věci, které odvodňují. Nejlepším způsobem, jak mít přehled o tom, jestli pijete dostatečně, je hlídání barvy moči. Samozřejmě to platí pro zdravé jedince v případě, kdy nemáte potíže s močovým měchýřem nebo ledvinami.

Foto: Pixabay

Ideální slabě žlutý odstín

U moči se běžně rozlišuje zhruba 6 různých barevných odstínů od téměř čiré až po téměř hnědou. V případě přímo čiré moči je jasné, že máte tekutin dostatek a možná až nadbytek, což z dlouhodobého hlediska také nemusí být nic zdravého. Ideální je slabě žlutý odstín, který značí, že má vaše tělo dostatek tekutin. S tmavšími žlutými odstíny pomalu stoupá dehydratace, takže tmavší žlutá moč je rozhodně signálem, že máte přijímat více tekutin. Pozor ale na jednorázové vypití moc velkého množství vody. Raději si doplnění tekutin rozdělte do několika úseků. Úplně nejlepší je pravidelné pití rovnoměrně rozdělené do celého dne.

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zdravi/kolik-vody-pit-v-horku-20300710.html

Náhledové foto: Pixabay