Jak na sušení feferonek, aby si zachovaly maximum prospěšných látek

Nedáte na tyhle pálivé krásky dopustit? Aby ne, vždyť kapsaicin má na náš organismus pozitivní vliv v mnoha ohledech. Urychluje metabolismus, podporuje spalování tuků a podílí se i na boji proti chřipce a nachlazení, pokud vám nevadí jeho štiplavost.

Je však třeba pořídit opravdu kvalitní produkt – ne sušený no-name chilli prášek z obchodů, který se vyznačuje právě a jen vysokou pálivostí. Ale nezoufejte, snadno si ho můžete připravit i doma – a jak na to? Naučíme vás, jak šetrně a rychle sušit feferonky.

Základem je nízká teplota

Aby se v papričkách zachovaly všechny účinné látky, nesmí teplota při sušení překročit 35 °C. Proto většina lidí suší papričky navlečené na nit někde v místnosti. To však není dobrý nápad. Mohou se v nich usadit a rozvinout spory plísní, jejichž toxiny našemu zdraví rozhodně neprospějí.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

K ruce si vezměte sušičku

Proto bude mnohem lepší, když papričky omyjete, osušíte, podélně rozpůlíte a zbavíte semen (nikoli bílé blanky okolo nich, ta pálí nejvíce). Následně nastavte v sušičce správnou teplotou a začněte se sušením. Nezapomeňte pravidelně měnit pořadí plat, dole totiž bývá více teplo, zatímco nahoře zase vlhko.

Když je nasušeno

Jakmile začne slupka při rozemnutí praskat, je dokonale vysušená a s ní i všechny papričky. Průměrně trvá tento proces dva dny. A není divu, vždyť papričky obsahují 90 % vody. A co s nimi dál? Jednoduše je rozemelte a máte hotovo. Můžete je použít do vaření nebo je naložte do oleje, který můžete už po týdnu použít jako skvělý masážní prostředek k prohřátí svalů. A pomohou vám i při nachlazení, dezinfikují hrdlo a urychlují prokrvování tkání, což může pomoci sliznicím se lépe vypořádat s nežádoucími viry a bakteriemi.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Každý by se chtěl cítit skvěle. I já. Snažím se o to a některé zajímavosti ohledně zdraví vám prozradím ve svých článcích.