Hořčík pro lepší spánek: zůstaňte spát celou noc

Spánek

Každý den bychom měli prospat aspoň 7 hodin. Lidé, kteří se toto pravidlo snaží dodržovat, se pak v průběhu dne lépe soustředí. Některým ale nepomáhá, když si jdou včas lehnout. Pokud se v průběhu noci neustále budíte, může docházet k tomu, že se ráno probouzíte unavení, nevyspalí a podráždění. To vám start a činnosti v průběhu celého dne rozhodně neusnadní. Na vině, proč se pořád probouzíte, je podle vědců nedostatek hořčíku.

Klíčový minerál = hořčík

Hořčík je minerál, který je pro fungování lidského těla velmi důležitý. Mimo jiné může ovlivnit také kvalitu spánku. Vědci zjistili, že lidé, kteří spí denně více než 7 hodin, mají vyšší hladiny hořčíku v těle. Kromě hořčíku jsou pro kvalitní spánek důležité vitamíny D a B. I ony mohou být ovlivněny hořčíkem. Hořčík se stal tedy předmětem dalšího zkoumání, kdy se vědci snaží zjistit jeho spojitost s kvalitou spánku. Zkoumají například to, zda ovlivňuje i délku trvání různých fází spánku nebo třeba srdeční frekvenci.

V posteli

Foto: Pixabay

Nedostatek hořčíku

Hořčík přijímáme z potravy, ale jak se ukazuje, ne vždy v dostatečném množství. To, že potřebujete doplnit množství hořčíku, můžete poznat na základě několika varovných signálů. V počáteční fázi se nedostatek hořčíku projevuje jako svalové křeče, špatná nálada, únava, dále pak jako bolest hlavy, stres, bušení srdce, lámavost nehtů či častá chuť na čokoládu. Denně bychom měli přijmout 300 až 400 mg hořčíku denně.

Zdroje hořčíku

Mezi potravinové zdroje hořčíku patří špenát, mandle, avokádo, ořechy a semena. Kromě dostatečného příjmu těchto potravinových zdrojů je možné užívat hořčík také ve formě doplňků stravy. V takovém případě tělo hořčík nejvíce využije, když jej budete užívat spolu s vitamínem B6, a to pozdě večer nebo brzy ráno. Pokud chcete dosáhnout lepší kvality spánku, vyplatí se dodržovat pravidla spánkové hygieny.

Zdroje info:

https://www.mindbodygreen.com/articles/sleep-magnesium-study

https://www.sleepfoundation.org/magnesium

https://www.gsklub.cz/gs-magazin/jak-se-projevuje-nedostatek-horciku-v-tele-a-jaka-rizika-prinasi/

Foto: Pixabay