Popraskaná kůže na patách – jak ji řešit a co udělat pro to, aby vaše nohy vypadaly jako z módního časopisu?

Popraskaná kůže na patách : Popraskané či ztvrdlé paty nejsou pouze estetický, nýbrž také zdravotní problém. Praskliny jsou nehezké a zároveň jsou vstupní branou pro infekci.

Ani ztvrdlé paty nevypadají nijak přitažlivě. Mohou způsobovat bolesti a při neošetření se časem vytvoří praskliny.

Co je důvodem

Jak vzniká hrubá kůže a praskliny na patách? Příčin může být mnoho a vůbec nemusí jít pouze o jednu příčinu:

  1. Nevhodná kosmetika
  2. Psychosomatický problém
  3. Nedostatečný pitný režim
  4. Špatná volba obuvi
  5. Nezdravý životní styl

Toto jsou nejběžnější důvody vzniku prasklin a hrubé kůže na chodidlech.

Pedikúra

Pedikérka vám poskytne odborné ošetření chodidel. Pokud se svěříte do její péče, budete mít nožky jako ze žurnálu. Poradí vám také vhodné domácí ošetření a kosmetiku. Pedikérka může použít k odstranění odumřelé kůže skalpel, ale nemějte strach, je pro tuto proceduru vyškolená.

Jsou-li vaše paty nejen ztvrdlé, ale také rozpraskané se zánětem, je vhodné nejprve navštívit kožního lékaře.

Pilník a pemza

Pro domácí použití je vhodná pemza nebo pilník. Se skalpelem si doma raději nezahrávejte, jedná se o velmi ostrý nástroj, se kterým si při neodborné manipulaci můžete nepěkně ublížit.

Pemza je taková ta „pórovitá kostka“, kterou běžně koupíte v drogerii. Jedná se o vyvřelou horninu. Pokud chcete kvalitnější, volte obohacenou o minerály.

Foto: Pixabay

Pilník si vyberte podle vlastního pohodlí. V drogeriích jich najdete nepřeberné množství. Můžete také použít elektrický, se kterým se tolik „nenadřete“.

A zase ten životní styl

Zdravý životní styl a dostatek tekutin je prostě alfa omega pro vaše zdraví. Nadváha a nedostatek pohybu se projeví na nohou a tedy i na chodidlech. Jste-li dehydrovaní, trpí celá pokožka a tedy i ta na chodidlech.

Nezdravé potraviny, kouření a přemíra alkoholu krásným a zdravým chodidlům nefandí. Také stres a neuspokojování vlastních potřeb se může projevit na chodidlech.

Kosmetika je věda

Nekvalitní kosmetika, ať už se jedná o sprchové gely, či krémy na paty mohou způsobit více problémů než užitku. Hydratovat pokožku se prostě vyplatí. Krémy volte takové, které obsahují keratolytika jako kyselina salicylová nebo mléčná či močovina (urea).

 

Zdroje: https://www.magistra.cz/cs/novinky/2022-06-5-tipu-jak-na-popraskane-paty, https://www.idnes.cz/jenprozeny/krasa-moda/nohy-chodidla-rozpraskane-paty.A201011_191728_jpz-krasa-moda_abr, https://www.prozeny.cz/clanek/ztvrdla-a-popraskana-kuze-na-patach-co-s-tim-57951

Náhledové foto: Pixabay

Každý by se chtěl cítit skvěle. I já. Snažím se o to a některé zajímavosti ohledně zdraví vám prozradím ve svých článcích.