Gotu kola: zdravotní účinky této zázračné rostliny

Gotu kola

Pupečník asijský (Centella asiatica) je rostlina, která se pro své léčivé účinky využívá již od dávnověku. Nazýváme ji „bylinou dlouhověkosti“, což naznačuje, že léčivé využití rostliny je velmi všestranné a dá se používat na celou řadu neduhů. Gotu kola je základem čínské, indonéské a ajurvédské medicíny. Podle všeho je to rostlina, která dokáže posílit funkce mozku, léčit kožní problémy a podporovat funkci jater a ledvin. V jihovýchodní Asii, kde má svůj původ, se dodnes používá jako šťáva, čaj nebo listová zelenina (do salátů).

Lepší paměť

Mnoho zdrojů uvádí, že gotu kola dokáže zlepšit paměť. Bohužel výzkumy na toto téma ale příliš přesvědčivé nejsou. Dalo by se ale říci, že gotu kola ovlivňuje kvalitu paměti nepřímo. A to tak, že podporuje kognitivní funkce, bdělost a snižuje úzkost. Pocit klidu a dostatečný odpočinek vedou k lepší koncentraci, udržení paměti (zejména té krátkodobé) a k rychlejšímu zpracování informací.

Gotu kola

Foto: Pixabay

Lepší nálada

Gotu kola zlepšuje náladu právě tím, že potlačuje pocit úzkosti. Činí tak díky neurotransmiterům, které označujeme jako kyselina gama-aminomáselná (GABA). Díky této kyselině, která je hojně obsažená v gotu kole, dochází k regulaci úzkosti bez sedativních účinků. Díky tomu se účinky gotu koly liší od některých léků na úzkost, které přichází také se sedativními účinky. Vzhledem k této vlastnosti je gotu kola zkoumána také jako lék na deprese, nespavost či chronickou únavu.

Srdeční zdraví

Gotu kola obsahuje triterpeny, což jsou látky, které stimulují produkci srdečních glykosidů. Ty jsou zodpovědné za silnější srdce a rychlejší srdeční kontrakce. V některých studiích bylo dokonce prokázáno, že pravidelné užívání gotu koly vede ke snížení tukových nánosů uvnitř cév, díky čemuž může tato rostlina působit jako prevence infarktu nebo mrtvice.

Podpora hojení ran

Díky gotu kole může dojít k rychlejšímu hojení ran. Tato praxe je používána již celá staletí, nicméně současné studie skutečně ukázaly, že je účinná. Gotu kola ve formě masti nebo obkladu, které se přikládají na ránu, stimuluje produkci kolagenu a podporuje vývoj nových krevních cév v místě poranění.

Zdroj: https://www.verywellhealth.com/the-benefits-of-gotu-kola-89566

Foto: Pixabay