Co je důležité pro prevenci křečových žil

Křečové žíly jsou otázkou genetických dispozicí, ale při dodržování některých opatření můžete jejich nástup výrazně oddálit a omezit. Prevence křečových žil vyžaduje trpělivý přístup a neustálou snahu. Odměnou vám však budou krásné nohy bez nepříjemných křečových žil.

Pozor na dlouhé sezení a stání

Pro vznik křečových žil je rizikové dlouhé sezení nebo naopak stání. Pokud máte takové zaměstnání, je důležité dělat pravidelné pauzy, během kterých se protáhnete a prokrvíte tak končetiny. V rámci odpočinku je dobré dát si nohy na pár minut nahoru, aby mohla krev snáze odtéct. Podobně rizikové jsou také vysoké podpatky. Pokud máte tedy predispozici ke vzniku křečových žil, snažte se jejich nošení co nejvíce omezit.

Zdravý životní styl může pomoci

Nepřítelem při boji proti křečovým žilám je rozhodně kouření. Během kouření se totiž krev zahušťuje, což má za následek snížení zásobování kyslíkem a celkové zpomalení toku krve. A to vytváří větší tlak na cévní stěny. Odtud je již jenom krůček ke vzniku křečových žil. V rámci prevence se tak zaměřte na zdravý životní styl, kdy vynecháte kouření a přidáte porci pravidelného zdravého pohybu.

Křečové žíly v těhotenství

Velmi rizikovým faktorem a chvíli, kdy se mohou křečové žíly často objevovat, je těhotenství. Je to dáno především kvůli hormonálním změnám. Objevit se tak mohou drobnější křečové žíly, které se však většinou do jednoho roku od porodu spraví a nohy se navrátí víceméně do původní podoby.

Foto: Pixabay

Kompresní punčochy

I přesto, že kompresní punčochy slouží již jako léčba křečových žil, mohou posloužit i jako velmi dobrá prevence. Sehnat můžete i vzhledově pěkné punčochy, legíny nebo nadkolenky. Rozhodně se tak nemusíte bát odpudivého vzhledu, protože se dají pořídit i pěkné, ale přesto funkční kousky. Jejich nošení se tak může stát poměrně příjemným rituálem, díky kterému si oddálíte nástup křečových žil.

Zdroj: https://www.dentimedshop.cz/cs/krecove-zily-a-jejich-prevence.html

Náhledové foto: Pixabay