Vliv každodenní chůze na naše zdraví

Chůze

Chůze je nejběžnější fyzickou aktivitou, která je pro člověka naprosto přirozená. Chodit určitý počet kroků vám může přinést mnohem více výhod, než byste si původně mysleli. Proto je dobré nainstalovat si některý z krokoměrů, abyste měli alespoň obecný přehled o tom, kolik denně nachodíte. Pravidelné procházky jsou zdravější, než vysedávání na gauči. Navíc můžete obdivovat krásy kolem sebe – ať už jdete přírodou nebo třeba městem.

Krůček po krůčku

Fyzická aktivita je důležitá nejen pro to, jak vypadá naše tělo, ale také pro naše zdraví. A chůze je natolik přirozená, že se nikdo nemůže vymlouvat na to, že nepatří mezi sportovce. Chůze nevyžaduje žádné speciální pomůcky, oblečení, a dokonce ani obuv. Pokud byste chtěli zařadit i nějaký jiný sport, samozřejmě můžete a je to žádoucí pro vaše zdraví. Mezi nejoblíbenější sporty u nás patří cyklistika, běh, plavání. Z těchto aktivit si může vybrat každý. Můžete jimi snížit množství svého tělesného tuku a vytvarovat svalovou hmotu. Navíc, když sedíte doma u televize, máte vždycky chuť na něco dobrého. Díky sportu se tak můžete vyhnout pokušení na nezdravé svačinky.

Chůze

Foto: Pixabay

Každý krok se počítá

Dnešní lidé už nejsou zvyklí chodit. I jen malou vzdálenost překonáváme auty nebo využíváme městské hromadné dopravy, abychom se přesunuli byť jen o jedinou zastávku. A když máme volný čas, trávíme jej většinou vsedě. To rozhodně neprospívá našemu zdravému životnímu stylu. Stává se, že lidé rázem procitnou a vrhnou se hned do intenzívního cvičení. To ale po dlouhém sedavém způsobu života také nese určitá rizika. Proto může být právě chůze prvním krokem k intenzivnější formě cvičení.

Psychická pohoda

Kromě toho, že chůze nic nestojí (nevyžaduje žádné speciální pomůcky) má také spoustu dalších výhod. Jakákoli forma pohybu se promítá do zlepšení naší duševní pohody. Uvolňují se endorfiny, hormony štěstí, které zlepšují fungování těch oblastí mozku, které jsou zodpovědné za lepší náladu a pohodu. Pravidelná chůze tedy povede ke zlepšení pohody, snížení úzkostí a depresí. Také dochází ke zvýšení hladiny energie a vitality.

Funkce mozku

Pokud si pro své procházky vyberete místa, kde budete obklopeni zelení, můžete se těšit také lepšímu výkonu mozku. Důvodem je to, že díky pohledu na přírodní prvky zklidňujete svou mysl. Uvolněný mozek pak může lépe pracovat – přicházíte s lepšími nápady a řešeními. Lidé, kteří pravidelně chodí, se tak mohou pochlubit lepšími kognitivními funkcemi.

Zdroj: https://kobieta.interia.pl/zdrowie/news-co-sie-stanie-z-twoim-cialem-jesli-bedziesz-spacerowac-codzi,nId,5912013

Foto: Pixabay