Fazole

Fazole: Proč jsou tělu tolik prospěšné?

Jsou výživné, lehce stravitelné a téměř bez kalorií. Řeč je o fazolích, které nás doslova nabíjejí energií a to už je dostatečný důvod, proč si je dopřávat co nejčastěji.  Jaké zdraví prospěšné látky fazole obsahují a kolik je denní doporučená dávka?

50 odrůd po celém světe

Fazole jsou rod, patřící do čeledi bobovitých.  Do Evropy se dostaly díky španělským kolonizátorům a v dnešní se jich po celém světě pěstuje zhruba 50 odrůd.  Fazole obsahují až 30 % kvalitních bílkovin a proto se jim někdy také říká maso chudých.  Mají také nízký glykemický index, snižují tak výrazně hladinu cukru v krvi. Proto jsou fazole hojně vyhledávány diabetiky.  Fazole prospívají i ledvinám, ostatně jsou jim i tvarově podobné. Obsahují totiž aglutiny, které mají močopudné účinky a dokážou dokonce rozpouštět močové kamínky.

Bohatství vitamínu B

Fazole jsou také bohaté na riboflavin, kyselinu listovou, vitamín E nebo karoten a další vitamíny řady B jako je vitamín B3  Niacin a vitamín B5 neboli kyselina pantotenová. Oba velmi důležité pro zdravou pokožku.   Z minerálních látek je to zase hořčík, vápník a měď.  Mimo jiné jsou fazole dobrým pomocníkem při tvorbě červených krvinek a pomáhají snižovat krevní tlak, jelikož obsahují minimální množství sodíku a velké množství draslíku.

Fazole při hubnutí

Díky svému složení, fazole čistí střeva, pomáhají proti zácpě a podporují správné fungování střev. Chrání cévy a srdce, podílejí se na snižování hladiny ‚, špatného ‘‘  cholesterolu. Konzumace vařených fazolí se osvědčuje i při hubnutí.  Obsahují totiž hodně vlákniny, úžasné pro střevní mikroflóru. Jeden šálek vařených fazolí jí obsahuje až 19 gramů, což je více než polovina doporučené denní dávky pro dospělého člověka. Doporučená denní dávka je 25g. Naopak tuku mají fazole minimum.  Na závěr nutno podotknout, že syrové fazole i fazolové lusky jsou mírně jedovaté. Vařením se však všechny toxické látky rozloží a fazole se mohou konzumovat.

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o zdraví, přírodu,cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *