Cukr

Cukr: Ano nebo ne?

Někteří cukr nedoporučují, jiní zase říkají, že cukr má pro rozvoj našeho mozku příznivé účinky.  Kolik cukru je ale pro zdraví prospěšné a kolik už ne?

Jednoduché a složené cukry

Ještě než přejdeme k tomu, kolik množství cukru je pro tělo vhodné, měli bychom na začátek měli o cukru něco vyjasnit.  Cukry patří do skupiny sacharidů, spolu s komplexními sacharidy nebo třeba vlákninou. Cukry jsou jednoduché sacharidy, které se v těle rychle přeměňují na glukózu a hned putují do krve. Tento rychlý nástup však vyvolává i rychlé vyplavení inzulinu a prudký pokles. To se projevuje další chutí na sladké nebo velkým hladem. Pokud tělu dopřejete další sladké, máte najednou cukru nadbytek a cukr se dokonce začne i ukládat.  Neměli bychom tedy omezovat obecně sacharidy, ale jen cukry.  Ne však vyřadit úplně!

Jaká je doporučená denní dávka cukru?

Pro děti ani pro dospělé žádná doporučená denní dávka cukru neexistuje.  Světová zdravotnická organizace nebo americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv doporučují maximálně 8-10 malých kostek cukru  denně, což vychází na 40-50 gramů. Ženy by dokonce neměly sníst víc než 25 gramů cukru, tedy více než 5 malých kostek.  Kromě klasických kostek cukru, které si přidáváme do kafe nebo čaje, se přidaný cukr objevuje i v mléčných výrobcích, instantních kaších nebo cereálních tyčinkách.  Přidaný cukr obsahuje i sušené ovoce nebo sušené maso.

Ideální jídelníček

Přepočítávání cukru na gramy nebo kostky je složité.  Jednodušší je vybírat produkty, obsahující méně než 10 gramů cukru na 100 gramů dané potraviny.  A jak by měl vypadat jídelníček s vhodným obsahem cukru?  Každá porce, kterou si dáváte, by se měla skládat z bílkovin, vlákniny, komplexních sacharidů a ovoce či zeleniny. To znamená k snídani krajíc chleba nebo ovesné vločky. Ke svačině jogurt s ovocem. K obědu zhruba 80 g rýže, tmavé těstoviny nebo brambory a stejný podíl i k večeři.

tereza.hubikova@seznam.cz'

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o zdraví, přírodu,cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *