Salátová řepa

Co všechno dokáže salátová řepa

Je vysoce nutričně hodnotnou zeleninou. Dokáže hodně prospět vašemu zdraví a napomáhá i čištění organismu. Určitě doporučujeme si něco o červené řepě zjistit a třeba ji konečně začnete mít alespoň trochu rádi. Nebudete litovat, ani když zkusíte nějaký recept, jehož je součástí.

Jaké vitamíny obsahuje?

Obsahuje spoustu vitamínů, zejména vitamín skupiny B, a to hlavně vitamín B9. Dále vitamín C či provitamin A. Vyznačuje se obrovským obsahem minerálů, jako je jsou:

  • hořčík,
  • vápník,
  • železo,
  • sodík
  • a mnohé jiné.

Aby to však nebylo málo, ještě se v ní nachází bílkoviny a vláknina či velmi důležitý antioxidant betamin.

Salátová řepa

Salátová řepa: Foto Pixabay

Konzumování řepy

Mají je jak bulvy, tak i listy, ty můžeme využívat na salát či uvařit podobně, jako vaříte špenát. Aby v ní stále byly živiny, doporučujeme jíst ji spíše syrovou, kupříkladu jako carpaccio nebo jiný pokrm. To už je zcela na vás. Nemusíte se však bát, že pokud ji uvaříte, nebude už obsahovat vůbec žádné vitamíny, stále pro vás bude mít mnoho výhod.

Nejdůležitější je však používat buď řepu, kterou si vypěstujete na zahradě, či zakoupenou jedině v biokvalitě, jelikož již zmíněná řepa ráda přitahuje dusičnany a jiné bakterie.

Jak je to s jejími léčivými účinky?

Řepa vám pomůže i s vysokým tlakem, velmi rychle ho snižuje. Dále také regeneruje cévy, či dokonce zlepší jejich pružnost společně s pevností.

Tato zelenina obsahuje i jistou vlákninu, která zlepší vaše trávení či pročistí střeva. Aby to nebylo málo, pomůže i v boji s křečovými žilami a hemoroidy.

Má i antirevmatické účinky, takže se zaručeně vyplatí ji požívat. Pomoci vám dokáže, i pokud se snažíte shodit nějaká ta kila navíc, jelikož nakopne váš metabolismus.

Salátová řepa: Náhledové foto Pixabay

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *