cistus 1 wiki

Cistus jako zázračná bylinka na boreliózu? Někdy opravdu pomoci může

V našich končinách jde prozatím o jen málo známou bylinku. Nejspíš proto, že se přirozeně vyskytuje zejména na území Severní Afriky. Ovšem Cist šedavý (Cistus incanus) bývá v posledních letech skloňován stále častěji. A to zejména jako zaručeně účinný prostředek na léčbu i prevenci lymeské boreliózy.

A jak je to s ním doopravdy? Odhlédněme teď na chvíli od tvrzení vyznavačů alternativní medicíny a místo toho se podívejme na to, co o cistci šedavém (Cistus incanus) říkají fakta.

Borrelia burgdorferi a extrakty z čistce

Celé tvrzení výrobců tinktur z cistu se opírá o zjištění, že koncentrovaný éterický olej odkáže při správném dávkování potlačit vývoj borelií v našem těle. To je sice opravdu pravdivé, ale tím to také končí. Cistus nedokáže borelie zabít, ani vám je nepomůže vyloučit z těla. Jinými slovy – je mnohem lepší vsadit na osvědčené přípravky proti borelióze, než se vrhat do náruče neprověřených novinek.

Cist šedavý (Cistus incanus) Foto: Robert Flogaus-Faust / Creative Commons / CC0 License, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Cistus_creticus_2_RF.jpg

Na jiné nežádoucí mikroorganismy cistus pomáhá

To však neznamená, že jde o bylinku zcela bezcennou. Trpíte onemocněním, které způsobují kupříkladu kvasinky Candida tropicalis, Helicobakter pylori a nebo nebezpečné Pneumonia bacilli? S těmito všemi si cistus poradí. Jeho přidávání do detoxikačních nebo očistných směsí tak rozhodně není od věci. Pomůže nám také nastartovat imunitu apod. I když tedy nejde o tuzemskou bylinku, určitě se mu nemusíme vyhýbat.

Cist šedavý (Cistus incanus) Náhledové foto: André Karwath aka Aka / Creative Commons / CC0 License, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Cistus_incanus_-_flower_top_(aka).jpg

Zdroj některých informací: https://www.mojezdravi.cz/nemoci/borelioza-lymska-borelioza-1992.html

Každý by se chtěl cítit skvěle. I já. Snažím se o to a některé zajímavosti ohledně zdraví vám prozradím ve svých článcích.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *