Chladné počasí přeje virům. Jak se bránit před nachlazením a chřipkou?

Chřipka

S podzimem přichází i pochmurné počasí, které má dopady na naše zdraví. Častěji se potýkáme s nachlazením či respiračními chorobami. V tomto období mnoho z nás na vlastní kůži pociťuje oslabenou imunitu. Chladné počasí šíření virů napomáhá. Jak předcházet nachlazení či chřipce a posílit imunitu?

 

Imunitní systém je ovlivňován řadou faktorů, a to ať už v pozitivním či negativním slova smyslu. Aby fungoval tak jak má, měli bychom být na pozoru. Rozhodně mu neprospívá stres či nevhodný životní styl. Imunitu lze samozřejmě posilovat, což vede k tomu, že jsme odolnější vůči onemocnění nebo má mírnější průběh. Imunitu ovlivňuje především:

  • Dostatečný pohyb
  • Vyvážená strava
  • Dostatek kvalitního spánku
  • Eliminace stresu

Vitamín CFoto: Pixabay

 

 

 

Stres i nedostatek spánku mohou za sníženou imunitu a náchylnost k nemocem

Dlouhodobé působení stresu může mít za následek narušení imunitního systému. To samé platí i o nekvalitním či nedostatečném spánku. Tělo potřebuje být zkrátka pro své správné fungování dostatečně odpočaté. V opačném případě nám hrozí vyšší náchylnost k sezónním onemocněním, které se začínají s podzimním chladným počasím objevovat.

Odolnost organismu lze posílit i pravidelným pohybem, stačí procházky na čerstvém vzduchu či lehké cvičení. Mnoho jedinců během zimního období využívá i otužování.

Viry se nejčastěji přenáší kapénkově ze vzduchu či při kontaktu například rukama. Neustále tak dbejte na dostatečnou hygienu a pravidelné mytí rukou, které rovněž dokáže pomoci s předcházením onemocnění. Doma je ideální používat třeba i čističku vzduchu, která dokáže viry odstranit.

 

Pomohou i vitamínové doplňky

K posílení imunity jsou samozřejmě důležité i vitamíny. Množství, které potřebujeme především v sezóně nejrůznějších respiračních onemocnění však mnohdy nedokážeme přijmout z běžné stravy. Proto je vhodné důležité vitamíny, kterými jsou především vitamíny C, B a D, doplňovat za pomoci nejrůznějších doplňků stravy. Tyto vitamíny pomohou nastartovat imunitní systém, který si následně dokáže lépe poradit s případným onemocněním.

Pro imunitní systém je nejdůležitější vitamín C. Ten je proto doporučován jako prevence především v chřipkovém období. Podle dostupných informací by tento vitamín měl pomáhat dokonce i se zkracováním léčby nachlazení a podobných onemocnění.

 

 

 

Zdroj info: https://www.healthline.com/health/cold-flu/cold-flu-secrets#Food-Fix:-Immune-System-Boost

Zdroj info: https://www.ireceptar.cz/zdravi/jak-posilit-imunitu-klic-ke-zdravi-tvori-strava-pohyb-a-spanek-20191021.html

Náhledové foto: Pixabay

Oblast zdraví mě zajímá a ráda se podělím o své poznatky.