Bavlna se do posilovny nehodí, po čem tedy sáhnout?

Kruhový trénink

Ještě donedávna bylo těžké sehnat v obchodech jinou než sportovní bavlněnou podprsenku a pánové se zase zhusta potýkali s činkami v bavlněných tílkách. O nastydlé svaly a celkovou únavu proto nebyla nouze. Bavlna jako přírodní materiál sice skvěle saje pot, ale zároveň také velmi pomalu schne a vlhká látka navíc odvádí z těla tolik potřebné teplo.

Delší odpočinek mezi jednotlivými sériemi se tak může vyznavači bavlny vymstít prochladnutím svalů a nepříjemnými bolestmi po několik dalších dní. Dnes je naštěstí trh s tzv. funkčními materiály velmi bohatý. Stačí se v něm jen trochu zorientovat, proto vám přinášíme tento krátký přehled.

Polypropylen, polyester a ti druzí

Polypropylen (PP/POP) patří k nejlehčím materiálům vhodným pro sportovní oblečení. Oblečení z něj se velmi příjemně nosí, rychle odvádí pot od těla a hodí se i do velmi teplého počasí, protože o nich nositel téměř neví. Nevýhodou je hlavně omezený výběr barev.

Polyester (PES) je nejznámější a zároveň nejpoužívanější látkou v oblasti fitness. Oproti polypropylenu je asi 2x těžší, zato ale dobře drží tvar a nemačká se. Oblečení vyrobené z PES nevyžaduje navíc žádnou složitou údržbu. Čistí se snadno a na volném vzduchu rychle schne, což je výhodné ve chvíli, kdy se vám v programu nakupí více sportovní akcí najednou. Jestliže ale budete mít na výběr, poohlédněte se raději po oblečení z již zmíněného polyamidu, které je mnohem příjemnější na dotek a lépe pruží.

A co viskóza?

V seznamu materiálů vhodných pro sportovní oblečení je třeba zmínit i viskózu, zvláště proto, že na ni lze v obchodech velmi často narazit. Zákazníky, nalákané nízkou cenou, ale velmi brzy zklamou její vlastnosti. Původně šlo o celulózovou napodobeninu hedvábí, proto se velmi příjemně nosí, splývá a je měkká a chladivá. Vlákna však nejsou odolná vůči namočení a navíc se během nošení velmi brzy prodřou.

Čím se ještě řídit při nákupu?

Chcete-li se vyhnout opakovaným zásahům do peněženky, nakupujte pouze tam, kde nabízejí funkční a kvalitní fitness oblečení jen z těch nejvhodnějších a nejlepších materiálů. Obojí dohromady tvoří skvěle vyladěný koktejl, díky kterému vždycky zazáříte, ať už budete kdekoliv. Všechny modely navíc velmi dobře padnou, což během svých aktivit oceníte ze všeho nejvíce.

Náhledové foto: Pixabay

Každý by se chtěl cítit skvěle. I já. Snažím se o to a některé zajímavosti ohledně zdraví vám prozradím ve svých článcích.