Živiny zásadně důležité pro zdraví kostí, svalů a kloubů. Je třeba jich tělu dopřát v dostatečném množství

I dítě školou povinné ví, že lidský organismus ke své správné funkci potřebuje vitamíny a minerály. V lékárnách jsou jich plné regály ve formě potravinových doplňků. Ovšem nejlepší je získat je z kvalitní a pestré stravy. Bez kterých živin se neobejdou vaše kosti, svaly a klouby?

Osteoporóza je strašákem ve stáří

Metabolická kostní choroba, která se projevuje řidnutím kostní tkáně, se nazývá osteoporóza. Příčinou jejího vzniku bývá podvýživa, nedostatek pohybu, věk a u žen menopauza. Dříve nebo později se s ní většinou setká každý. Obvykle tedy na stáří. Je proto lepší se na ni připravit, případně ji nenechat propuknout. Znamená to kromě pravidelného pohybu své kosti, svaly i klouby zásobovat vhodnými vitamíny a minerály.

Vápník, hořčík, fosfor, draslík

Pro tvorbu a sílu kostí je vápník nepostradatelný; podílí se také na svalových stazích. V dospělém věku by měl člověk přijmout denně 1 000 až 1 200 mg vápníku, přičemž platí, že ve stáří je potřeba vápníku vyšší.

Aby se vápník dobře vstřebával, potřebuje spolupráci hořčíku. Ten také napomáhá správné funkci svalů a nervů. Dospělí by si každý den měli dopřát 100 až 450 mg tohoto prvku.

Kosti také posiluje fosfor, jeho denní potřeba je 800 mg. Velké množství fosforu v těle může narušit rovnováhu dalších minerálů v těle. Většinou ho najdeme v mléčných produktech. Je-li fosforu v organismu přebytek, může tělo začít brát z kostí vápník, aby pomohl přebytečný fosfor z krve vyvázat.

Správnou funkci svalů a nervů reguluje draslík, kterého je denně zapotřebí 75 mg. Lidé s onemocněním ledvin by draslík a hořčík neměli užívat v potravinových doplňcích. Draslík obsahuje většina ovoce a zeleniny, luštěniny.

Fotografie: Pixabay

Vitamíny D, C a K

Vitamín D napomáhá vstřebávání vápníku a udržuje svaly v dobrém stavu. Seniorům a lidem s omezeným přístupem na slunce a lidem s osteoporózou prospěje dodávání tohoto vitamínu formou potravinových doplňků.

Vitamín C je antioxidant, pomáhá proti účinkům volných radikálů, hojí rány a zúčastňuje se tvorby kolagenu. Kdo si rád dopřává větší množství alkoholu, nejí pravidelně ovoce a zeleninu, ten by měl vitamín C jíst v podobě doplňků stravy.

Při tvorbě kostí pomáhá i vitamín K. Ve formě potravinových doplňků může negativně ovlivnit srážlivost krve. Asi 80 % vitamínu K produkují prospěšné bakterie ve střevech. Zbytek dodá zeleniny – brokolice, špenát, kapusta, řeřicha.

Zdroj: https://www.123medik.cz/magazin/vitaminy-na-kosti-a-klouby; http://www.elitefitness.cz/jake-vitaminy-a-mineraly-potrebujete-pro-zdrave-kosti

Náhledová fotografie: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.