Zdravé obědy do krabiček vám pomohou k vysněné postavě. Jak je vhodně připravit?

Toužíte-li po krásné postavě a pevném zdraví, připravujte si do práce, na doma i na cesty zdravé obědy! Naučte se jíst pravidelně a přemýšlet nad tím, co nakupujete. Sestavení zdravého jídelníčku není věda, jen to chce trochu trpělivosti, než přijdete na to, co vám nejvíce vyhovuje. Pokud stále tápete v tom, co se hodí do redukční diety a co už ne, pak je právě pro vás určen následující článek, kde se dočtete, jak si sestavit zdravý oběd a další důležité informace, které se vám budou hodit na začátek vaší cesty za vysněnou postavou.

Zdravé obědy na několik dní dopředu

Mnoha lidem se nedaří shodit přebytečná kila kvůli tomu, že se nepřinutí pravidelně jíst. Abyste se vyvarovali tohoto nešvaru, zkuste si připravit jídlo na několik dní dopředu. Věřte, že není nutné, abyste měli každý den čerstvý oběd. Správně uchovaný hlavní chod vydrží v lednici i tři dny, aniž by se zkazil. Bude stále dobrý. Porce si připravte do uzavíratelných krabiček. Ráno před odchodem do práce pak stačí nezapomenout jednu vložit do kabelky nebo do batohu. Pokud v práci nemáte k dispozici mikrovlnku nebo jinou možnost, kde lze oběd ohřát, připravte si výživný salát, který lze jíst i studený. Dobře vás zasytí třeba zeleninový s kuřecím nebo krůtím masem, tofu, uzeným tempehem či třeba vegetariánský luštěninový salát, který je plný bílkovin.

Jak zkombinovat makroživiny

Nezapomínejte, že na talíři by měly být všechny důležité živiny, kterými jsou sacharidy, bílkoviny i zdravé tuky. Největší část příjmu tvoří sacharidy. Ty najdete většinou v přílohách, proto si je neodpírejte. Mýtus o tom, že nemáte jíst přílohy, chcete-li zhubnout, je dávno překonán. Dopřejte si rozumnou porci rýže, brambor nebo třeba celozrnných těstovin. Zhruba čtvrtina talíře pak patří bílkovinám. Pakliže jste v redukční dietě, dejte si pozor na tučné tmavé maso. Kvalitním zdrojem bílkovin jsou ryby, drůbež, králičí maso, luštěniny, vejce a různé vegetariánské alternativy k masu, jako je například výše zmíněné tofu.

Samotnou kapitolou jsou tuky. Ačkoliv v povědomí mnoha lidí panuje přesvědčení, že při hubnutí je důležité se tukům vyhnout, není to tak úplně pravda. Zdravé tuky jsou důležité pro správnou funkci některých orgánů, zajišťují dobré vstřebávání vitamínů a napomáhají hormonální rovnováze. Je však třeba pečlivě vybírat potraviny, kde je vyšší obsah tuku, a samozřejmě si hlídat také jejich množství. Prospěšné tuky najdete v rybách, oříšcích, semínkách, avokádu či rostlinný olejích. Obecně se doporučuje upřednostnit při vaření rostlinné oleje před živočišným tukem.

Vláknina pro správnou funkci střev

Někdo ji miluje, jiní nenávidí. Řeč je o zelenině, která je jedním z nejlepších zdrojů vlákniny vůbec. Vláknina by měla zabírat polovinu vašeho obědového talíře. Vybírejte takovou zeleninu, kterou máte rádi. Nenuťte se jíst saláty, brokolici nebo kapustu jen proto, že jsou zdravé. S takovou byste zdravé stravování brzy pověsili na hřebík. Pokud zeleninu nemůžete pozřít, aniž by se vám nezvedal žaludek, hledejte alternativy, kterými ji nahradit. Dobrým zdrojem vlákniny jsou následující potraviny:

  • obiloviny,
  • luštěniny,
  • brambory,
  • ořechy,
  • ovoce.

Na poslední dvě zmíněné položky si však dejte pozor. Ovoce je v případě redukční diety vhodné konzumovat dopoledne. V odpoledních hodinách byste se mu už měli spíše vyhýbat, jelikož obsahuje cukr. Ořechy jsou zase velmi tučné, takže byste jich rozhodně neměli sníst celou misku na posezení a už vůbec ne těch pražených. Na odpolední svačinu vám bohatě postačí menší hrst oříšků a k tomu nějaký zdroj bílkoviny, třeba kozí sýr.

Pitný režim na prvním místě

Pakliže jste se rozhodli začít žít zdravě, musíte do svého denního režimu zahrnout dostatečný příjem tekutin. Ty jsou totiž alfou a omegou zdravého života. Člověk vydrží poměrně dlouhou dobu bez jídla, ale bez vody začnou orgány selhávat mnohem dříve. Pitný režim zajistí nejen hydrataci vašeho těla, ale také z něj vyplaví odpadní látky. Každý jedinec by měl denně vypít přibližně 35 ml vody na jeden kilogram své váhy. Pokud pít zapomínáte, nebojte se nastavit si upomínku v telefonu. Spolehlivým indikátorem, že pijete málo, je tmavá moč. Pokud jste dostatečně hydratovaní, měla by být barva moči zcela průhledná.

A to už je k tématu zdravých obědů vše. Věříme, že vám článek poskytl srozumitelný základ pro pochopení zásad tvorby hlavního jídla dne při redukční dietě i mimo ni. Pokud vám brání v dodržování zdravého životního stylu nechuť k vaření, nezoufejte. Existují služby, které vám krabičky na každý den připraví a vy nebudete muset hnout ani prstem.

A jak se daří dodržovat zásady zdravého stravování vám? Už si ani jiné pokrmy nedokážete představit? Nebo stále bojujete s chutí na sladké? Prozraďte nám v komentářích, jak se vám daří v boji s přebytečnými kily, jsme na vaše zkušenosti moc zvědaví!

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.