Varovné příznaky, které odlišují syndrom vyhoření od běžné únavy

Nechce se vám do práce, vaše produktivita je na bodu mrazu a přestávají váš bavit i dříve oblíbené činnosti? Může se jednat o začínající syndrom vyhoření, který je potřeba včas a správně odlišit od běžné únavy. Podívejte se, jak se charakterizují jednotlivé fáze syndromu vyhoření a jak si můžete pomoci, když cítíte, že se něco podobného blíží.

Syndrom vyhoření má tři fáze

Podle odborníků je možné u syndromu vyhoření rozlišit tři různé fáze. První z nich je nejmírnější a spočívá ve zvyšujícím se výkonu v práci, který však není nijak oceněn. To může vést k frustraci z chybějícího ohodnocení a vést k druhé fázi, která spočívá s pocitech nedostatečnosti nebo dojmu, že vlastně nic nestíháme. Výsledkem je dělání několik činností najednou, ale žádnou z nich pořádně. Třetí fáze syndromu vyhoření s sebou nese příznaky, jako jsou ztráta zájmu o práci, podrážděnost, pocity otupělosti až zklamání. A to se může projevovat nejenom na pracovišti, ale i v domácím prostředí a při dříve oblíbených činnostech.

Prevence při prvních varovných signálech

Nejlepším způsobem, jak se vyhnout syndromu vyhoření je snaha o udržování rovnováhy mezi pracovním a osobním životem. Občas je navíc potřeba zmírnit zátěž a nebrat si toho tolik. Hlavně u pomáhajících profesí může být doslova zahlcující pocit, že musíte všem pomoci, nebo se o to alespoň pokusit. Syndrom vyhoření se také typicky vyskytuje u lidí, kteří na nic neříkají ne, ale snaží se všem vyhovět a všechno splnit. To vede k vytvoření nadměrné zátěže, která rozjíždí kruh právě spojený se syndromem vyhoření.

Foto: Pixabay

Léčba syndromu vyhoření

Pokud se dostanete do bodu, kdy je již syndrom vyhoření v pokročilé fázi a často doprovázený i některými fyzickými zdravotními problémy, není na co čekat a musíte se obrátit na lékaře či minimálně psychologa. Ten vám doporučí vhodná režimová opatření, jak danou situaci zvládnout. K tomu můžete dostat předepsané léky na průvodní příznaky syndromu vyhoření. Je také potřeba pomocí správných diagnostických postupů odlišit, zda se jedná o syndrom vyhoření nebo o depresi.

Zdroj: https://dvojka.rozhlas.cz/cyril-hoschl-jak-poznat-syndrom-vyhoreni-od-bezne-unavy-7604638 a https://www.zzmv.cz/syndrom-vyhoreni

Náhledové foto: Pixabay