chm2

Záhady TČM: Jak terapeut pozná, co vám vlastně je, když se vás téměř nedotkne?

Okolo tradiční čínské medicíny se v poslední době vyrojila velká spousta mýtů. Velmi často například slýcháme, že TČM vlastně nemůže navrhnout žádnou účinnou terapii, protože vás za celou dobu nikdy pořádně nevyšetři. A co je na tom pravdy?

Vstupní vyšetření je v nejrůznějších přehledech o tomto oboru s oblibou shrnováno jen do dvou stručných bodů:

  • diagnostika jazyka
  • diagnostika pulzu

Ovšem už tyto dva procesy mohou zkušenému oku hodně napovědět. Například pulz je měřen na obou zápěstích a to z toho důvodu, že pokaždé ve své síle a rytmu odráží funkci jiného tělesného orgánu. Povlak a barva jazyka zase mohou mnohé napovědět o probíhajících tělesných pochodech – třeba zánětu v těle nebo jiných blížících se akutních obtížích.

chm1

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Diagnózu často prozradí detaily

Terapeut však toho během vaší návštěvy „vyzví“ mnohem více. Už od prvního našlápnutí na půdu ordinace jste bedlivě sledováni. Váš hlas, tělesné projevy (chrapot, kašel) nebo způsob chování mnohé napoví. Zapomínat nesmíme ani na obsáhlý dotazník o vašem životním stylu, který je vždy nutné podrobně vyplnit v přítomnosti terapeuta.

V hlavní roli bylinky

Jakmile je určen druh potíží i jejich možná příčina, přijdou na řadu nejrůznější léčebné metody. Prim hrají zpravidla bylinky, jež jsou dostupné jak v základních odvarech (nejsilnější forma), tak i v podobě prášků či tabletek (uživatelsky příjemná forma).

Další alternativy představují také léčivé masáže a cvičení, akupunktura, baňkování nebo třeba moxování (velmi příjemná procedura spočívající v nahřívání klíčových míst pelyňkovými doutníky). Ale nemusíte se bát, pokud se rozhodnete vyřešit své akutní či chronické obtíže, na které běžné lékařské postupy nezabírají, právě prostřednictvím TČM. Budete to vy, kdo zvolí vhodné postupy léčby, samozřejmě po konzultaci se zkušeným terapeutem.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Každý by se chtěl cítit skvěle. I já. Snažím se o to a některé zajímavosti ohledně zdraví vám prozradím ve svých článcích.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *