Sex a menopauza – co se změní?

Pro začátek je dobré vědět, co udělá pokles hladiny hormonů, který je příčinou menopauzy, s vašimi tělesnými pochody. Jako první určitě zaznamenáte zastavení menstruace. Častým tělesným příznakem je také pocení a návaly horka. Kůže je suchá a matná. A pohlavní orgány jsou na tom ještě hůř. Co tedy s tím?

Pomůže koupel i masáž

Na sex se zkrátka musíte nejdříve pozitivně naladit. A romantická koupel ve dvou může být tou správnou startovací činností. Při koupeli je dovoleno vše: nadýchaná pěna, šampaňské, svíčky i plátky růží (ale pozor na ucpaný odpad). Ale respektujte při tom svoji citlivou pokožku. Vybírejte pěnu s přídavkem hydratační látky a bez dráždivých složek, např. parfémů nebo heřmánku. Teplá voda navíc napomáhá prokrvení a podporuje tvorbu vaginálního sekretu.

Chcete si blízkost svého partnera užívat intimněji? Pak nakupte vonné olejíčky a pusťte se do erotické masáže. Není to nic těžkého a nepotřebujete k tomu žádný kurz nebo zdravotnické vzdělání. Smyslná masáž je o jemném prohnětení citlivých partií těla. Nejčastěji jsou to záda, šíje, boky, stehna a rozkrok, samozřejmě. Nemusíte ale zacházet tak daleko, pokud nechcete. A při nejbližší příležitosti si to nezapomeňte s partnerem prohodit.

sex1

Suchá vagína? Použijte gel

Přesněji lubrikační gel. Pomáhá předcházet bolesti při sexu a nepříjemným zraněním. Na trhu je k dostání v mnoha lákavých variantách, lišících se svým složením, vůní a dokonce i chutí. Pokud ještě nemáte menopauzu oficiálně potvrzenou od gynekologa, použijte lubrikační gel na vodní bázi, který nenarušuje strukturu kondomu. Jestliže už ochranu používat nemusíte, můžete vybírat i z olejových a silikonových lubrikantů.

Místo gelu můžete použít i speciální mast s obsahem estrogenu (k dostání u gynekologa), která snižuje tření při styku a zároveň působí na lepší prokrvení sliznic. Váš klín díky tomu bude mnohem citlivější.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *