Školák
15/02/2018
Kategorie: Cvičení, Novinky

Začít s běháním můžete i teď. Jak na to?

Běhání je oblíbený sport, ke kterému v zásadě nic nepotřebujete. Prostě běžíte. I proto je stále rozšířenější, jako součást aktivního relaxu. I v těchto zimních měsících můžete s běháním začít. Musíte mít jen více doplňků na běhání v zimě. Jak se správně připravit při začínání s běháním? Co vše je k tomuto sportu potřeba?

Běhání – sport pro každého

S běháním začínají lidé napříč různými věkovými nebo jinými hranicemi. Jde o sport pro každého. Není pravda, že jde jen o sport pro mladé a energické. Můžete s ním začít v jakémkoli věku i bez kondice, která se vycvičí postupně právě běháním. Pokud začínáte a vaše kondice není úplně výborná, začněte s pomalejším tempem a zařazujte do běhání přestávky. Nejlepší variantou je střídat běh a chůzi. Začátky se mohou zdát těžké, avšak po několikátém pokusu se budete více a více zlepšovat.

Trpíte nadváhou? Pozor na klouby

Pokud trpíte nadváhou je dobré, že chcete něco začít dělat a běh je dobrým nástrojem, jak se zbavit přebytečných kil. Je zde však jeden problém a to ten, že u obézních lidí může běh způsobovat výrazný nápor na klouby. Často se říká, že klouby trpí u kohokoli. To však není pravda. Pokud však máte nějaké to kilo navíc, tato teze se vás může týkat. Je tedy důležité více než v jiných situacích dbát zpočátku na pomalejší tempo, a hlavně správnou techniku běhu, která velmi ovlivňuje nápor na klouby. Je také nesmysl začít běhat rovnou dlouhé tratě. Nejprve si choďte zaběhat tak, aby vás to bavilo. O znamená například ob den – kilometr nebo dva. Až si získáte vztah a pozitivní emoce k tomuto sportu budete patřičně nadšen a budete volit i delší tratě.

Jaké zvolit oblečení?

Poslední důležitou otázkou bude oblečení. Tady platí zásada, která vám s oblečením pomůže – vždy se oblečte o něco méně, než když jdete ven bez běhání. Tak nedojde k přehřátí a zároveň budete teple oblečeni. Pro běhání v zimě existují například zimní funkční legíny na běhání, dlouhé ponožky nebo podkolenky. Nejvíce v teple musíte mít Achillovy šlachy. Pokud bude teplota nižší než 0 °C, vezměte si třeba ještě termo prádlo a nějakou slabší mikinu.

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *