Vzhůru do bazénu! Plavání nám totiž přináší samý užitek!

Plavání

Plavání patří mezi oblíbené letní sporty. Bohužel řada z nás se jim věnuje pouze rekreačně. A to je chybou. Pravidelné plavání totiž může přinést celou řadu přínosů na lidské zdraví. Jedná se o ideální sport, který mohou provozovat také lidé, kteří trpí bolestivými klouby a pohyb na zemi je pro ně utrpením. Ve vodě totiž nemusíte nést celou váhu svého tělo. Takže už žádné výmluvy a vzhůru do bazénu! Je to sport vhodný pro každého. Proč bychom se mu měli věnovat?

Zvýšení aerobní kapacity

Plavání se může stát doplňkovým sportem k vašemu hlavnímu sportu. Považujeme je za pohyb se střední až maximální intenzitou. Musíme při něm správně dýchat, díky čemuž ovlivňujete aerobní kapacitu. Tento pojem si můžeme představit jako určité množství vzduchu, které dokážete vydechnout po předchozím maximálním nádechu. To znamená, že v rámci jednoho nádechu časem přijmete větší množství kyslíku, který je při cvičení důležitý.

Léto

Foto: Pixabay

Procvičení celého těla

Plavání potřebuje zapojení svalstva celého těla. Procvičíte si i takové svaly, na které se při běžném cvičení zapomíná. Díky plavání můžete spalovat tuky, tonizovat svalstvo, budovat sílu, zvyšovat tepovou frekvenci, aniž by došlo k zatěžování vašeho těla, a k budování vytrvalosti. Každý styl plavání (prsa, znak, motýl, volný styl) se zaměřuje na různé svalové skupiny. Voda navíc poskytuje mírný odpor.

Flexibilita a rozsah kloubů

U žádného ze sportů, které se provozují na souši, nemůžete tak snadno dosáhnout zvýšení flexibility kloubů a páteře. Jedná se zejména o flexibilitu páteře a ramen. Je to dáno tím, že plavec se snaží dostat paže do maximálního rozsahu pohybu, aby nemusel pohyb kompenzovat náklonem celého těla. Vzhledem k tomu, že se tento pohyb opakuje, dochází ke zvětšení rozsahu v tomto kloubu. Podobný efekt nastává i v kyčlích.

Regenerace po zranění

Plavání může být vhodnou aktivitou pro lidi, kteří mají různá postižení, léčí se po zranění, mají artritidu nebo další problémy, které ztěžují cvičení s vysokým dopadem. Plavání může také zmírnit bolesti (například bolesti kloubů při artritidě). To je důvod, proč plavání patří mezi lékaři nejvíce předepisované aktivity na světě.

Zdroj:

https://www.healthline.com/health/benefits-of-swimming

https://aktin.cz/7-duvodu-proc-jsem-diky-plavani-zdravejsi-i-vykonnejsi

Foto: Pixabay