Hubnutí

Vyvracíme mýty o hubnutí

Hubnutí a diety. Aktivity, o kterých bylo napsáno či natočeno nepřeberné množství informací. Ne všechny se však zakládají na pravdě. Dnes se tedy budeme věnovat vyvracení mýtů, které se dotýkají hubnutí a nejrůznějších diet. Pojďme tedy na to.

Po bramborách se tloustne

Obvykle můžete zaslechnout, že jako příloha má být při hubnutí pouze zelenina. Ostatní přílohy včetně brambor jsou pak jen další věc, po které se tloustne. Je tomu však opravdu tak? Pravda je, že bez těchto příloh hrozí, že naše strava bude z hlediska živin nevyvážená. V přílohách jsou totiž nejčastěji minerální látky, sacharidy, vláknina a další důležité živiny. Nejlepší cestou tedy je, že oběd můžete mít s brambory nebo rýží či těstovinami, a večer si pak tyto přílohy nahraďte zeleninou. Právě brambory jsou totiž z hlediska hubnutí, při správných porcích, stabilizačním prvkem stravy.

Umělá sladila jsou lepší než cukr

Ne nadarmo obsahují „dietní“ limonády místo cukru umělá sladidla. Jsou bez kalorií, a proto jich můžeme vypít kolik chceme. Je to však opravdu tak? Umělá sladidla nahrazující cukr například i v již zmíněných limonádách jsou chemikálie, které nemusí být vůbec zdravé. Navíc jejich efektem může být rozpoutání nezvladatelné chuti na sladké. Například jeden z nejznámějších sladidel – aspartam – je 200krát sladší než obyčejný cukr. Navíc tělo si pak na takto zvýšenou sladkost zvyká a vyžaduje více sladkých věcí. Ve výsledku vám tedy sladidla při hubnutí můžou paradoxně ublížit.

Nízkotučné výrobky

Nechcete přibírat, a proto mimo jiné jíte i nízkotučné výrobky. Například jogurty a podobně. Mají však tento efekt? Pravda je, že odtučnění se projeví ve zvýšených hodnotách cukru, škrobu a soli. To ve výsledku znamená, že výrobek může mít sice méně tuku, ale počet kalorií je stejný, ne-li vyšší. Ve většině případů tedy jde jen o jakýsi marketingový trik. Vždy se tedy dívejte na tabulky nutričních hodnot.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Svět zdraví je bezbřehý. Jak se cítit co nejlépe? To neví nikdo, ani já. Přesto vám nějaké zajímavosti prozradím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *