Vlašské ořechy mohou nahradit ryby: pozor ale na jejich vysokou kalorickou hodnotu

Vlašské ořechy

I když je podzim období, kdy již naše zahrady přichází do spánku a sklízet už se dá jen několik málo ovoce a zeleniny, vlašské ořechy jsou skutečným podzimním pokladem. Obsahují spoustu zdravého rostlinného tuku a bílkovin. Tyto makroživiny jsou velice důležité zejména pro ty, kteří nejedí maso a ryby. Obyčejné vlašské ořechy totiž poslouží k doplnění potřebných látek a navíc vydají za vydatnou svačinku, která zasytí.

Ořechy místo ryb

Jak ořechy, tak také ryby obsahují spoustu prospěšných látek, z nichž jmenujme polynenasycené mastné kyseliny, omega-3 mastné kyseliny, L-arginin a kyselinu ellagovou. To slibuje mnohé zdravotní účinky, jako je například pomoc při snižování hladiny cholesterolu, rozšíření a elasticita koronárních cév – což jsou vlastnosti, které oceníte jako prevenci před kardiovaskulárními chorobami. Pravidelná konzumace ořechů vede také ke zlepšení imunity. Podle některých zdrojů dokáže taktéž neutralizovat karcinogeny.

Vlašské ořechy

Foto: Pixabay

Pusťte se do ořechů

To jsou důvody, proč bychom ořechy měli konzumovat ve velkém, nemyslíte? Bohužel to není pravda. Asi 51 % jadérek vlašských ořechů je tvořeno tukem, bílkoviny pak tvoří 10 %. Obsah tuku je ale bohužel příliš velký a nadměrná konzumace vlašských ořechů by mohla vést k obezitě. Naštěstí ořechů nemusíte zkonzumovat celá kila, abyste z nich měli prospěch. Tak například na doplnění denní dávky omega-3 mastných kyselin postačí sníst jen tři vlašské ořechy. Nutriční hodnota vlašských ořechů je opravdu vysoká: na 100 g vlašských ořechů připadá 645 kcal.

Vyvážená strava

Klíčem k dosažení co nejlepších účinků je vyvážená strava, která nebude založena jen na jedné potravině. Vlašské ořechy můžete díky jejich neutrální chuti zařadit do jídel slaných i sladkých, syrových i pečených. Ořechy mají univerzální použití. Dejte si ale pozor na jejich míchání s cukrem, protože to ještě více zvyšuje kalorickou hodnotu ořechů.

Zdroj: https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/co-jesz/orzechy-wloskie-duzo-kalorii-ale-samo-zdrowie-wlasciwosci-odzywcze-aa-sDrU-BQPG-HfpE.html

Foto: Pixabay