Vitamíny a minerály jsou v těhotenství důležité

Těhotenství

Těhotenství je zajisté radostnou událostí. Dokáže však změnit život vzhůru nohama. Aby se miminko správně vyvíjelo a bylo zdravé, je samozřejmě více než vhodné udržovat zdravý životní styl. Budoucí maminka by si tak měla dávat pozor především na vhodnou stravu, která zajistí dostatečný přísun živin, vitamínů a minerálů. Tyto látky jsou důležité nejen pro vývoj plodu, ale samozřejmě i pro ni samotnou.

Pouhé doplňování vitamínů a minerálů nestačí

Kromě dostatečného přísunu vitamínů a minerálů je v těhotenství důležitý i životní styl. Zdravá a vyvážená strava by měla být pro budoucí maminky základem. Není však vhodné změnit veškeré stravovací návyky najednou, pro tělo by to mohl být šok. Doporučuje se tak postupná úprava. Těhotné by se dále měly vyhýbat průmyslově zpracovaným potravinám, alkoholu, cigaretám a kofeinu. Ten je obsažen nejen v kávě, ale i v různých sladkých nápojích či čajích. Vhodný je také dostatek pohyb v podobě procházek, lehkého cvičení či plavání.

Dostatečný přísun vitamínů a minerálů lze zajistit vhodnými doplňky stravy

Doporučené množství řady vitamínů a minerálů tělo přijme z vyvážené stravy, avšak některé je nutné doplňovat uměle. V mnoha případech je vhodné sáhnout po osvědčených doplňcích stravy, které jsou vhodné pro těhotné. Speciální nabídka vitamínů pro těhotné je na českém trhu hojně zastoupena. Se správným výběrem vám jednak může poradit váš ošetřující lékař, ale zároveň také například lékárník.

VitamínyFoto: Pixabay

Vitamíny a minerály potřebné v těhotenství

Níže naleznete nejdůležitější vitamíny a minerály, které jsou v těhotenství důležité pro zdraví vás i vašeho miminka. Zajímat by vás měly především tyto vitamíny a minerály:

  • Kyselina listová: Patří k nejdůležitějším vitamínům v těhotenství. Díky ní se plod v děloze správně vyvíjí. Má také vliv na tvorbu buněk, vývoj mozku či nervové soustavy.
  • Železo: Dostatečný přísun železa je důležitý pro zajištění přísunu kyslíku pro vás i vaše miminko. Během těhotenství je navíc dítěti předána zásoba železa pro první měsíce jeho života.
  • Vitamín B12: Vitamín je důležitý pro tvorbu červených krvinek. Dále pak i pro správnou tvorbu buněk, kdy napomáhá jejich vývoji v těle. Spolu s dostatečným přísunem kyseliny listové pomáhá předcházet nejrůznějším vývojovým vadám.
  • Vitamin B6: V těle se podílí na krvetvorbě. Podporuje imunitní a nervový systém. Zároveň napomáhá ke správnému využívání proteinů v těle.

OvoceFoto: Pikwizard

 

  • Vitamín C: Pro lidské tělo je velmi důležitý. O to více je potřebný i v těhotenství. Posiluje imunitní systém a rovněž se podílí na vstřebávání železa. Dostatečný přísun vitamínu C může také snížit riziko preeklampsie.
  • Jód: Jód je důležitý pro správné fungování a vývoj mozku a nervové soustavy. Nezbytný je pro správné fungování štítné žlázy.
  • Hořčík: Hořčík dokáže předcházet různým komplikacím a nepříjemnostem, které jsou s těhotenstvím spojeny. Dokáže zabránit nechtěným křečím či závratím.
  • Vápník: Vápník má obrovský význam pro správný vývoj kostí a zubů. Napomáhá také činnosti srdce a správné srážlivosti krve. Preventivně může rovněž působit proti vzniku vysokého krevního tlaku, který s sebou v těhotenství přináší řadu rizik.
  • Vitamín D: Pomáhá vstřebávat vápník v těle. Důležitý je i pro rozvoj imunity či správný růst kostí.
  • Zinek: Přísun zinku v průběhu těhotenství má významný vliv na růst dítěte. Organismus ho využívá ve spojení s enzymy pro své správné fungování.

 

 

Zdroj info: https://www.news-medical.net/amp/health/Dangers-of-Vitamin-Deficiency-During-Pregnancy.aspx 

Zdroj info: https://www.hipp.cz/tehotenstvi/pruvodce/zdrava-strava/dulezite-ziviny/

 

 Náhledové foto: Pixabay

 

 

 

 

 

 

Oblast zdraví mě zajímá a ráda se podělím o své poznatky.