Trápí vás bledá pleť? Příčinou může být nedostatek železa

Bledá pleť

Pokud máte pocit, že vaše pleť ztratila svou barvu a je téměř průhledná, příčinou může být celá řada onemocnění. Změna barvy kůže je indikátorem toho, že skutečně může docházet k onemocnění v těle pacienta. Tou nejobvyklejší je ale anémie, což je nedostatek červených krvinek. Anémie může být způsobena nedostatkem železa nebo sníženou absorpcí tohoto prvku. Někdy je příčinou také selhání funkce kostní dřeně.

Příčiny bledé kůže

Jak už jsme uvedli, příčin bledé kůže může být mnoho. Kromě nejčastější anémie, může jít také o celou řadu jiných nemocí. Tak například kůže bledne vlivem silné emocionální reakce (úzkost, strach, panika) nebo vlivem migrény. Může být způsobena také nesprávným jídelníčkem a doprovází často nemoci, jako je anorexie a bulimie. Příčinou může být také nedostatek vitaminu D, nedostatek spánku, leukémie, albinismus a další.

Žena

Foto: Pixabay

Bledá pleť a anémie

Anémie je nedostatek erytrocytů (červených krvinek) v krevním oběhu. Nedostatek znamená 4,2-5,4 milionu buněk/µl pro muže a 3,5–5,2 milionu buněk/µl u žen. Hlavním úkolem erytrocytů je přenos kyslíku do všech částí těla. Jejich doba zrání je 7 dní. Kyslík se na erytrocyty váže prostřednictvím hemoglobinu, který má jasně červenou barvu. Pokud dojde ke snížení jejich množství, může dojít ke změně barvy pokožky –  k jejímu zblednutí.

Léčba anémie

Pro léčbu je důležité stanovit příčinu. Pokud je příčinou nedostatek železa, pak může dojít k jeho doplnění úpravou jídelníčku nebo prostřednictvím doplňků stravy. Vzhledem k tomu, že červené krvinky zrají 7 dnů, prvních pozitivních výsledků je možné si všimnout teprve za týden.

Bledá kůže a opalování

Někdy může být příčinou bledé kůže důvod naprosto jednoduchý – snížené vystavování se slunečnímu záření. Tento stav hrozí zejména v zimních měsících nebo u lidí trpících různými fóbiemi (strach ze slunečních paprsků, sociální fóbie apod.), kteří nejvíce času tráví v pohodlí svého domova. V lidské kůži se pod vlivem UVB záření syntetizuje melanin ve specializovaných buňkách – melanocytech. V závislosti na predispozici lidské kůže, známé jako fototyp, máme větší nebo menší schopnost produkovat melanin a tím se opalovat.

Zdroj: https://wylecz.to/choroby-krwi/bladosc-przyczyny/

Foto: Pixabay