Víte, v čem je dobré čtení? Snižuje riziko vážných chorob

Čtení

Stařecká demence nebo Alzheimerova choroba jsou onemocnění, která je možné odvrátit prostřednictvím čtení. Tato onemocnění jsou častější u seniorů, u kterých může dojít k nevratnému poškození mozku. Ukázalo se, že čtení se může stát vaším spojencem, který pomáhá udržovat dobrou paměť a bdělý mozek. I když neexistuje lék na již rozvinutá onemocnění, můžete riziko vzniku aspoň minimalizovat.

Čtení proti Alzheimerově chorobě

Alzheimerova choroba je poměrně známým onemocněním, u kterého dochází v podstatě k mozkové smrti. Člověk žije, ale vynechává mu paměť a s postupem času a rozvojem tohoto onemocnění, ztrácí člověk schopnost postarat se sám o sebe. Nepoznává své bližní a není schopen zvládat běžné úkoly, které mu dříve nedělaly problém. Riziko vzniku Alzheimerovy choroby roste s věkem, ale vyšší riziko je také u pacientů s cukrovkou a u těch, kteří mají chorobu v rodinné anamnéze.

Číst

Foto: Pixabay

Demence a Alzheimerova choroba

U lidí nad 65 let riziko vzniku některého z těchto onemocnění roste. Uvádí se, že až 10 % osob nad 65 let trpí demencí. Tato nemoc je u přítomna u 20 % lidí nad 75 let. Alzheimerovou chorobou trpí na 50 milionů lidí na celém světě. Abychom riziko vzniku těchto chorob snížili, je zapotřebí mozek procvičovat a nenechat ho bez použití. Můžete například řešit sudoku nebo křížovky, procvičovat si paměť hraním pexesa s dětmi, nebo pravidelně číst.

Jak čtení pomáhá

Čtení působí na mozek naprosto skvěle, protože zvyšuje práci neuronů. Díky tomu roste počet nervových spojení. Kromě toho dochází ke snížení hladiny stresu, což se může projevit na celkovém zdraví člověka. To všechno posiluje a procvičuje mozek. Nemělo by přitom záležet na tom, co vlastně čteme, ale že pravidelně čteme a dokážeme se soustředit na děj.

Čtěte si s dětmi

Dětští lékaři doporučují, aby si rodiče s dětmi četli již od raného dětství. Pokračovat by s tím měli až do doby, kdy bude dítě schopné číst si samo. V první řadě si budujete vztah se svým dítětem. Dále pak učíte své dítě milovat knihy, což se mu může hodit – ať už kvůli představivosti nebo kvůli pravopisu, který si čtením nenásilnou formou osvojuje. Děti, které jsou zvyklé si číst, mají obvykle lepší známky ve škole. Také mají širší zásobu, lepší sebevědomí a dobré komunikační schopnosti.

Zdroje info:

https://kobieta.interia.pl/zdrowie/news-czytanie-zmniejsza-ryzyko-wystapienia-powaznej-choroby,nId,6486836

https://www.healthline.com/health/benefits-of-reading-books

https://www.elderwood.com/Blog/post/2019/10/15/how-reading-can-improve-and-prevent-alzheimer-s

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8482376/

Foto: Pixabay