Víte, jak dochází k přenosu meningokoku?

Bakterie

Meningokok je opravdovým strašákem všech rodičů s novorozeňaty. Jde o invazivní meningokokové onemocnění, které se vyznačuje rychlým nástupem s vysokou úmrtností. Způsobuje ho invazivní bakterie Neisseria meningitidis. Infekce se projevuje především u malých a dospívajících dětí.

Do dnes se stihlo identifikovat 13 různých séroskupin, z nichž je výrazně invazivní typ A, B, C, W, X a Y. Také se zjistilo, že jediným rezervoárem je člověk. Často se může stát, že bakterie nevyvolá v organismu žádné změny a nedojde k propuknutí onemocnění. Může se stát, že se vaše dítě stane přenašečem. Bakterie bude kolonizovat sliznicí horních cest dýchacích a při dýchání se dostane do ovzduší, kde putuje k další oběti.

Nosiči nebezpečné bakterie

Toto nepříjemné a invazivní onemocnění postihuje především děti do jednoho roku. Druhou nejohroženější skupinou jsou mladiství od 15 do 19 let. A také ve věkové kategorii od 1-4 roky. Před pandemií došlo k vysokému nárůstu onemocněných. Díky tomu došlo k zavedení restriktivních opatření, které vedly ke snížení výskytu meningokoka.

Miminko
Foto: Pixabay

U nás je onemocnění vedené jako vzácné, ale výskyt u mladistvých (kolem 19 let) je poměrně vysoký. Tato skupina zahrnuje téměř jednu čtvrtinu všech možných nosičů. Jasným důvodem je aktivní způsob společenského života – jako jsou diskotéky, plesy, koncerty, ubytovny na kolejích a další. Dalším velkým rizikem je líbání a kouření. Každopádně k největší nákaze dochází během zimních měsíců.

Ochrana před meningokokem

U nás v ČR toto onemocnění způsobuje skupina B, C, W a Y. Proti těmto meningokokům byly vytvořeny účinné vakcíny, které významně snižují riziko onemocnění. V ČR sice není očkování proti meningokokovi povinné, ale je doporučeno, aby rodiče nechali své děti očkovat. Vakcinaci musí zvážit i zaměstnanci ve zdravotnictví nebo pacienti po úrazu hlavy a ti, co jsou bez sleziny.

Očkování vás sice vyjde na více peněz, ale zaprvé jde o život vašich dětí a vás samotných a za druhé pojišťovny by vám měli určitou část proplatit.

Zdroje info: ockovacicentrum.cz, medicinaproxi.cz

Náhledové foto: Pixabay