Jak naložit se životem po rozvodu a jak začít znovu

Rozchod

Ať už překypuje pocitem pro boj nebo ne, rozvod je vždy plný pocitů (a hlavně zoufalství). Když končíte manželství, budete se snažit jít dál spolu se svým životem normální cestou. Ale bude to velmi těžké. Každý den budete muset efektivně pracovat s pocity. Začít zcela nový život po rozchodu v první fázi je prakticky nemožné.

Na tom se shodují snad i všichni odborníci. Můžete se cítit odmítnutí, podráždění, výrazně poškození nebo mimo kontrolu. Je také pochopitelně možné, že se budete cítit uvolněně a plní naděje. Je důležité věnovat pozornost svým pocitům a odpovídat na nabídku pomoci poté, co ji budete potřebovat. Někdy se projeví fáze zvaná jako emocionální otřesy, s nimiž se jednotlivci setkávají, když jsou na cestě k tomu, aby začali znovu. Stejně jako při každém neštěstí budete procházet obdobími změn, dynamické rekonvalescence a životní reformace. Vědět, co očekávat (a pochopit, že tyto pocity jsou typické), vám pomůže dostat se na druhou stranu.

Bolestivý rozchod
Foto: Pixabay

Jak se uzdravit po rozvodu

Zde je devět postupů, které vám pomohou přejít z temného neuceleného stavu do pevného a zdravého života.

1. Vnímejte své pocity

Tím, že si dovolíte „ cítit “, se v dlouhodobém horizontu skutečně zotavíte nejlépe. Vaše emociální prožitky jsou podstatné a opravdu jsou jen vaše. Neexistuje žádný správný nebo nesprávný způsob, jak se cítit. Lidé obvykle naříkají nad neúspěchem svých snů – mohli, chtěli, měli, atd. Udělejte si čas, abyste tyto pocity ze sebe dostali.

2. Promluvte si o tom

Spolupráce se zkušenými odborníky vám může poskytnout silnou podporu a rozumné tipy, které vám pomohou dohlížet na peníze, ubytování, péči o děti a ochranu zdraví. Odborné vedení vám navíc může pomoci najít si čas a prostor pro truchlení nad ztrátou. Je velmi důležité, abyste využili svůj podpůrný rámec při jakékoli emočně mimořádné události nebo změně.

Poradce však může sloužit i jako nestranný posluchač, který vám poskytne návod a postrčí vás na správnou cestu, místo toho, aby vám někdo upřímně odpovídal, stavěl se na vaši stranu a říkal, co máte dělat. Vytvořením rozumných reakcí na životní stresové podmínky se naučíte, jak se vyhnout tomu, aby se věci staly ještě hroznějšími!

3. Osvojte si dovednosti pro zvládání problémů

Podle různých lidských zkušeností je schopnost přizpůsobování se emocím dlouhodobá, nebo spíše celoživotní, práce. Je užitečné se naučit zvládat silné pocity, soustředit se na pozitivní péči o sebe a sebeuklidnění. Lidé, kteří procházejí odloučením, jsou na začátku v režimu přežití a pravidelně se nesoustředí na svou vlastní pohodu.

Je pro vás výhodné naučit se, jak dohlížet na své pocity v nouzové situaci i každý den. Volba jakou je trávit čas příjemnými prožitky, praktikování sebeuklidňování a všímavosti, vám umožní soustředit se na péči o sebe sama. Věřte, že se budete cítit obnovení a schopní dohlížet na stresové situace, které určitě číhají za dalším rohem.

Tyto schopnosti zmenšují vaši bezbrannost vůči emocionálním zkouškám, když vás přemohou bolestivé situace. Nezapomeňte, že je velmi důležité zachovat si zdravý spánek, standardní cvičení, zdravé hubnutí, vyhýbání se chemickým látkám měnícím náladu a poctivě užívat léky podle předpisu. Udělat denně jednu věc, která ve vás vyvolá pocit prospěšnosti a produktivnosti, také posiluje vaše sebevědomí v době, kdy vaše sebeúcta často dostává obrovskou ránu.

4. Spolupracujte a soustřeďte se na děti

V případě rozdělujících se opatrovníků navrhujeme, abyste se soustředili na to, co je pro děti nejlepší. Nezapomeňte, že budete spolu – rodiči po celý život. Pochopte tuto část života a snažte se vytvářet rozhodnutí pro své děti tak, že je budete stavět na první místo.

V dnešním světě je více možností, než vytváření pomyslných zámků při rozvodu protistrany. Prozkoumejte, co nabízí mediace rodičů a oddělená spolupráce. To může přinést přístup více zaměřený na dítě a zachovává strategický odstup od toho, abyste své dítě postavili do neudržitelné pozice. Vaše dítě se již potýká s velkými změnami ve svém životě a stresuje se o vás a vaši ztracenou polovičku. Budoucnost se mu zdá nejistá, a neví, co tohle všechno znamená pro vaši rodinu.

5. Dávejte si pozor na psychické bloky

Získejte pomoc v případě, že vidíte známky toho, že jste se zasekli na rozhořčení a nenávisti, pocitech mimořádné lítosti nebo neklidu, vybíráte si utrpení, držíte se sami doma, místo abyste vyšli ven, poddáváte se strachu a vytváříte si deprese. Za každý krok vpřed máme někdy pocit, že děláme dva kroky vzad. Právě v těchto chvílích je tak důležité přijít k odborníkovi a požádat o pomoc. Může to být velmi těžké období.

Řada z nás není zařízena tak, aby se dokázala vypořádat se všemi komplikacemi, které odloučení může přinést. Můžeme se cítit přetěžovaní a omezovaní. Budete schopni upadnout do sebeobviňování a zveličovat své pocity hanby a viny, což může vyvolat sestupnou spirálu. Pokud jste v těchto chvílích bezbranní vůči neklidu a sklíčenosti, budou pro vás výhodou léky a konverzační terapie. Pokud jste byli v nebezpečném vztahu, jsou dostupné vzdělávací a podpůrné skupiny. Začněte společně s lékařem na základní péči, která vás postupně dovede k alternativní léčbě.

6. Udržujte si strategický odstup od zoufalého lpění na vztahu

Můžete se dostat do pasti, kdy se budete snažit svému životnímu partnerovi zběsile vyhovět, žádat o odpuštění nebo slibovat cokoli, abyste si vztah udrželi. Rozvod je definitivní, takže jsou jedinci ochotni se k nezdravému vztahu několikrát vracet. Možná se bojíte, že zůstanete sami. Budete se cítit podřízeni svému životnímu partnerovi, pokud jde o zabezpečení peněz, ubytování a jakémkoliv vzdělání vašich dětí.

Lidé se bojí neznámého, tak to bylo a tak to také bude dál. Právě zde mohou být právníci a odborníci velkým přínosem. Potřebujete někoho, kdo vám pomůže zpochybňovat vaše negativní úvahy a přesvědčení o jistých věcech. Rozdělení a odloučení v nás pravidelně vyvolávají pocit křehkosti a bezmoci.

7. Nevběhněte hned do nového vztahu

Mnoho jedinců se stejným pudem vrhají po rozvodech, stejně rychle jako po novém vztahu. Bojí se, že zůstanou sami nebo že se už nikdy nezamilují. Ale prostě potřebujete čas na uzdravení. Ano, asi si říkáte: „ To je blbost, prostě půjdu do hospody a někoho sbalím, bude mi líp takto“. Jenže je to velký omyl, který vás postupem času bude stát více, než sami momentálně tušíte!

Uzdravte se z melancholie, neštěstí a trápení z ukončeného vztahu. Obvykle nejde o selhání, ale máme pocit, že jsme selhali. Než si vybudujete nový, prospěšnější vztah, chtělo by to zapamatovat si lekce z minulého vztahu. Co fungovalo a co ne? Jaké vzory existují? Vybíráte si stále dokola určitý druh partnera? Dokážete si věřit? Dokážete věřit někomu novému? Může to být čas k objevování. Změnili jste se a budete se měnit dál. Je důležité, abyste tuto změnu umožnili.

8. Využijte svépomocné a další zdroje

Knihy, online zdroje (pečlivě se informujte, abyste objevili ty pravé) a církevní programy pro zotavení po rozvodu jsou skvělým místem, kde můžete najít další podporu. Existuje mnoho svépomocných knih, které mohou být mimořádně užitečné. Hledejte knihy o spoluzávislosti, o pocitu rozhořčení a velkého hněvu, poznávání se, melancholii a neštěstí nebo sebeúctě.

Výhodou pro vás může být i samostatná skupina pro zotavení. Je uklidňující vědět, že prostě nejste sami a to, co prožíváte, může být častější, než si prostě myslíte. Knihy a podpůrné skupiny poskytují údaje, souhlas a podporu v náročných časech. Také si vyslechnete rady od ostatních a třeba vás inspirují k něčemu novému a možná získáte přátele na výlety. Nevěřili byste, jak často se to stává!

9. Nepřestávejte objevovat naději

I přesto, že se vám nemusí zdát, že je váš život v dobré kondici, snažte se být pozitivní. Nakonec se s problémy vypořádáte a půjdete dál. Jakmile si začnete budovat aktivní život, který stojí za to žít, víte, že se posouváte vpřed. Nemusíte ani tak měnit zaměstnání, utéct z města někam jinam. Stačí si hledat své zájmy a věnovat se čistě jen sobě.

Jaký je život po rozvodu?

Po rozchodu projdete obdobím změn plným výrazných fází a emocí. Je důležité, abyste se v tomto období soustředili na péči o sebe. Myslete na sebepéči, například na to, že si každý týden dáte uvolňující sprchu nebo se pokusíte o malování. Využijte tento čas k tomu, abyste se věnovali novým objevováním. Musíte také začít pečovat o svou fyzickou pohodu tím, že budete jíst pevnou stravu a nebudete holdovat alkoholu nebo drogám. Možná je to jednodušší říct, než to udělat, ale pochopte tuto změnu a novou kapitolu svého života.

Kdy vyhledat nabídku pomoci po rozvodu

Nemyslete si, že promluvit si s někým je známka hanby. Ať už je to důvěryhodný společník, člen rodiny nebo zkušený poradce, je důležité mít někoho, kdo vám poradí a pochopí, jak se cítíte. Nakonec, jak budete pracovat na emočních problémech, budete moci jít kupředu a vytvořit pevné a zdravé vztahy. Součástí toho je převzít individuální závazek a tolerovat svůj měnící se život. Je těžké začít od začátku, ale uchopte včas tuto změnu a začněte psát novou kapitolu svého života!

Zdroje info: health.clevelandclinic.org, blog.mojra.cz

Náhledové foto: Pixabay