PharmDr. Ivana Lánová: Nejčastější nástrahy Vánoc si lidé mnohdy ani neuvědomují

Smutek o Vánocích

Vánoce se pomalu blíží a jen velmi složitě bychom hledali někoho, kdo se na tyto svátky plné klidu a pohody netěší. Odpočinout si od stresu chceme všichni. Často si ale bezelstně svátků užíváme a nemyslíme ani v nejmenším na vlastní zdraví. Přitom nám hrozí spousta nebezpečí. Právě na ně jsem se zaměřil v rozhovoru s PharmDr. Ivanou Lánovou z lékárny Benu.

Vánoce se blíží a zejména mnohé ženy s nimi mají spojený především stres z úklidu domácnosti, vaření a dalších domácích prací. Souhlasíte?

Asi ano, hodně žen to tak má. Ale já osobně Vánoce i předvánoční čas miluji, a dokonce i s tím spojený úklid mi úplně nevadí. Jsem ráda, když mám do první adventní neděle byt nazdobený, mohu zapálit první svíčku, pustit si vánoční písně a koledy a čekat na příchod Vánoc. Pak už mne čeká jen pečení cukroví, se kterým začínám tak 14 dnů před Vánocemi.

Jak místo úklidu nastolit klid?

Myslím, že když člověk průběžně uklízí, tak mu „vánoční gruntování“ nezabere tolik času. Lepší je starat se o domácnost průběžně a na Vánoce jen byt doladit. Jde opravdu o to, abychom se na chvíli zastavili, udělali si vánoční výzdobu, pustili hezkou hudbu nebo film a také si odpočinuli.

PharmDr. Ivana Lánová

PharmDr. Ivana Lánová: Se svolením PharmDr. Ivany Lánové

Ani my muži ale určitě nezůstáváme pozadu. Já osobně vnímám často Vánoce jako honbu za dárky. Je jasné, že asi nedáme pod stromeček jablíčko a ořech, nicméně tradice podle mého pomalu mizí. Máte taky ten pocit?

Moc mě mrzí, že tradice pomalu vymírají a myslím, že je to velká škoda. Doma také všechny tradice nedodržujeme, ale vytvořili jsme si vlastní. Navštívíme místní nízkoprahové centrum, kam lidem bez domova vozíme potraviny a nějaké dobroty, aby i oni měli příjemnější svátky. Na Štědrý den chodíme na hřbitov, kde zapaluje svíčky u vojáků, kteří padli za války a nikoho, kdo by na jejich hrob přišel, nemají. Z Vánoc se opravdu stala honba za nákupy dárků. I já samozřejmě dárky kupuji, moc ráda obdarovávám své blízké a mám radost, když je dárky překvapí a líbí se jim.

Proti úzkostným náladám mohou pomoct bylinky. Jaké?

Vánoce jsou spojené s klidem, pohodou, ale ne všichni to tak mají. Existuje mnoho opuštěných lidí, kteří jsou nuceni trávit svátky sami, a tak mohou lehce podléhat horší náladě a smutku. Někdo nemůže být se svou rodinou z pracovních důvodů. Též honba za dárky může leckomu způsobit stres. Pomoci mohou bylinky proti úzkosti, mezi které patří třezalka, kozlík, chmel, meduňka a které najdeme v léčivém roztoku proti úzkosti, strachu, smutku, neklidu či předrážděnosti. K léčbě přechodných úzkostných nálad je určený také volně prodejný lék s obsahem levandulové silice.

Podle mého je jedním z nejčastějších rizik Vánoc přejídání. Jak řešit první pomoc?

Vánoce jsou spojeny také s bohatě prostřenou tabulí a konzumací hůře stravitelných, tučných a neobvyklých jídel. To může způsobit problémy se zažíváním, zvýšenou plynatost a pocit tíhy v žaludku. Ideální je prevence, to je nepřejídat se, dát si menší porce jídel. Pomoci mohou trávicí enzymy, které natráví jídlo v žaludku. Při zvýšené plynatosti můžeme sáhnout po přípravcích obsahujících simetikon nebo aktivní uhlí. Pokud nás začne pálit žáha, uleví nám tzv. antacida, která neutralizují nadbytečnou žaludeční kyselinu. Kromě toho, že bychom měli jíst po meších porcích, je důležité poslední večerní jídlo konzumovat 4 hodiny před ulehnutím.

Vánoční kaprVánoční kapr: Foto Pixabay

Myslím, si že klíčem je i pohyb. Souhlasíte? Jaký typ pohybu je vám o Vánocích nejbližší?

Určitě s Vámi souhlasím. Kromě kulinářských zážitků, přejídání a větší konzumace alkoholu je často s Vánocemi spojený i nedostatek pohybu. Chápu, že si chceme po celoročním pracovním shonu odpočinout, ale hýbat bychom se měli. Ideální jsou procházky na čerstvém vzduchu, a tak na návštěvy ke svým blízkým, pokud to jde, jděte pěšky, projděte se a nadýchejte vzduchu.

Dále je vhodné zaměřit se na horký olej a prskavky. Popáleniny jsou velmi nepříjemné. Jak vyzrát na ně?

S vánočními svátky se pojí také zapalování svíček a prskavek, hospodyňky smaží kapra, řízky a klobásy. Od otevřeného ohně hrozí nejen nebezpečí požáru, ale i popálenin. Ty mohou být způsobeny také horkým prskajícím olejem. V domácí lékárničce je vhodné mít mast na popáleniny, mastné tyly na překrytí popálenin nebo speciální hojivé náplasti.

Vánoce jsou bohužel spojené i s alkoholem? Mnozí z nás neznáme míru…

Vánoce, a především oslavy konce roku a příchodu nového roku bývají spojeny s větší konzumací alkoholu. Všeho by mělo být s mírou. Nadměrná konzumace alkoholu způsobuje kocovinu, která se projevuje nevolností, zvracením, bolestí hlavy, žízní, citlivostí na světlo a hluk.

Určitě se zeptám za spoustu lidí. Jak nejlépe vyzrát na kocovinu?

Neblahé následky kocoviny lze zmírnit tím, že budeme hodně pít a organismus zavodníme. Při bolesti hlavy způsobené alkoholem rozhodně zapomeňte na léčivé přípravky s paracetamolem. Ten se stejně jako alkohol odbourává přes játra, která se tak nadměrně zatěžují a může to skončit i fatálně. Proto, pokud vás bolí hlava po alkoholu, poraďte se v lékárně, který lék je vhodnější. Rozhodně nejlepší prevencí je vyvarovat se alkoholu, popíjet nápoje nealkoholické a když už se chystáme pít alkohol, měli bychom být řádně najezení a současně pít také nealkoholické nápoje.

Kocovina

Alkohol o Vánocích: Foto Pixabay

Na co se vy osobně těšíte na Vánoce nejvíce?

Na to, že budu moci být se svou milovanou rodinou, budu moci navštívit příbuzné, ráno nebudu muset brzy vstávat a určitě se podívám i na nějakou hezkou pohádku. Mezi moje nejoblíbenější patří Tři oříšky pro Popelku s Libuškou Šafránkovou a mám i oblíbený film Láska nebeská.

Uznáváte Vánoce mimo domov, třeba někde v přírodě?

Každý by měl strávit Vánoce tam, kde mu je příjemně. Já si nedovedu představit, že bych Štědrý večer trávila v cizině mimo svůj domov. Ale chápu lidi, kteří jsou sami, mají odrostlé děti, které s nimi Vánoce netráví, že nechtějí být sami doma a volí jinou alternativu.

Děkuji moc za rozhovor

Zdroje info: Autentický rozhovor s osobností

Smutek o Vánocích: Náhledové foto Pixabay

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.