Vitamín D může způsobit vyčerpání jiného vitamínu v těle

Vitamín D

V zimě se často doporučuje užívat vitamín D ve formě doplňků stravy. Důvodem je to, že tento vitamín si na jaře a v létě vyrobí naše tělo ze slunce. V zimě ale slunce tolik nesvítí, navíc se tak často nepohybujeme venku, takže hrozí jeho nedostatek. Vitamín D je pro lidské tělo velmi důležitý, mimo jiné přispívá ke správně fungujícímu imunitnímu systému a zajišťuje pevné kosti, zuby a nehty. Bohužel jeho užívání jako doplňku může způsobit nežádoucí efekt, o kterém se příliš nemluví.

Vitamín D jako doplněk stravy

Už jste si někdy všimli, že doplněk stravy vitamín D obsahuje také vitamín K? Důvod je jednoduchý: metabolismus obou vitamínu spolu souvisí. A to tak, že nadbytek vitamínu D může způsobit relativní nedostatek vitamínu K. Pokud budete užívat vitamín D ve formě doplňku stravy, tato situace, kdy je ho nadbytek, skutečně hrozí. Proto rozhodně není špatný nápad pořídit si také doplněk stravy ve formě vitamínu K – ideálně pak kombinaci obojího.

Růžičková kapusta

Foto: Pixabay

Kombinace vitamínů

Pokud je vitamín D v nadbytku a vitamín K chybí, může to způsobit závažné zdravotní stavy, jako je kalcifikace aorty, sklon ke zlomeninám nebo také tvorba ledvinových kamenů. I proto je důležité užívat oba tyto vitamíny současně. Pokud v těle chybí oba dva vitamíny, hrozí poruchy soustředěnosti, únava a zlomeniny kostí. Správné množství obou vitamínů v těle vede kromě eliminace rizika lámavosti kostí také k lepší elasticitě tepen.

Potravinové zdroje obou vitamínů

Pokud se chcete zaměřit na příjem těchto vitamínů z potravy, je to samozřejmě lepší řešení, než se spoléhat na doplňky stravy. Jak asi víme, vitamín D je obsažen v tučných rybách a vejcích, které můžete zkombinovat se zdroji vitamínu K, mezi které patří hlavně zelené druhy zeleniny (kapusta, špenát, hlávkový salát, růžičková kapusta, mangold, pekingské zelí), ale také kysané mléčné výrobky nebo vaječný žloutek.

Kdy užívat vitamín D jako doplněk stravy

Vzhledem k tomu, že vitamín D nazýváme jako „sluneční vitamín“, spousta lidí si myslí, že jeho suplementace je zbytečná. Pokud žijete aktivním způsobem života a většinu času v létě trávíte venku, je užívání vitamínu D v tomto ročním období zbytečné. Po dobu ostatních ročních měsíců ale má své opodstatnění. Pokud žijete méně aktivním způsobem života a většinu času i v létě trávíte doma, pak se vyplatí užívat vitamín D ve formě doplňku stravy celoročně.

Zdroje info:

https://dietetycy.org.pl/witamina-k-d/

https://www.profidoplnkystravy.cz/clanky/vitamin-d3-a-vitamin-k2-proc-je-dulezite-je-kombinovat/

Foto: Pixabay