Jak doma odstranit zarůstající chloupky

Pokud usilujete o hladký vzhled bez chloupků, zarůstající chloupky mohou tento dojem narušit. Tyto nepěkné hrbolky mohou být vedlejším dopadem odstraňování chloupků. Skvělou zprávou je, že zarostlé chloupky lze léčit doma. Nabízíme bezpečné způsoby, jak se zbavit zarůstajících chloupků a jak jim předcházet.

Co si představit pod zarostlými chloupky?

Chloupek se stává zarostlým v případě, že se vyvíjí zpět do kůže, zatímco je mimo vlasový folikul. Čím je chloupek kudrnatější, tím je pravděpodobnější, že zaroste. Chloupek se může zakřivit zpět do kůže, protože se vyvine a zachytí se pod kůží. Může k tomu přispět nošení těsného oblečení, jako jsou punčochy a kalhoty. Zarostlé chloupky vyvolávají záněty, protože se dostávají zpět do kůže a působí jako tříska. Kůže zrudne a vytvoří se puchýřky. To jsou odumřelé bílé krvinky. Vylučování chemických látek z bílých krvinek vede k podráždění a svědění.

Jak si s tím poradit?

Skvělou zprávou je, že proti zarůstajícím chloupkům nejsme bezmocní. Několik jednoduchých domácích kroků může tyto hrbolky zničit.

Přípravky pro boj se zarostlými chloupky

Trh je plný přípravků s péčí o pleť, které pomáhají se zarostlými chloupky. Tyto produkty jsou k dostání ve velkých online obchodech s kosmetikou a léky. Tyto položky nabízí od sér po hydratační přípravky, tonika a polštářky, které jsou jemnými exfoliačními prostředky. Jsou šetrnější volbou k běžným exfoliačním přípravkům. Jednou z mimořádně cenných položek je adapalenový gel, volně prodejný retinoidní lék. Tento léčivý přípravek lze připojit k oblastem se zarůstajícími chloupky, aby se následně mohli jemně odlupovat, dokud se zarůstající chloupky neobjeví na povrchu pokožky. V tu chvíli chloupek opatrně odstraníte pinzetou.

Teplo

Obklad
Foto: Pixabay

Třikrát až čtyřikrát denně přikládejte na 10 až 15 minut teplý obklad. Teplé obklady pokožku zklidní a mohou pomoci zmírnit záněty a potíže tím, že umožní pokožce otevřít se a pročistit se v případě, že se objeví nějaký výtok. Jakmile se kůže otevře, lze chloupek opatrně uchopit čistou pinzetou a vytáhnout. Pomozte kůži rychle se zhojit tím, že budete oblast udržovat v čistotě a nanášet antimikrobiální mast.

Pinzeta

Pokud chloupky zůstávají mimo vaši pokožku, můžete se snažit chloupky pinzetou odstranit. Očistěte oblast teplou vodou, očistěte pinzetu lihem a jemně chloupek vyjměte. V případě, že je obtížné na oblast vidět, použijte další osvětlení. To vám umožní dostat se k chloupkům a vyhnout se poškození pokožky. Pokud jsou chloupky zcela pod kůží nikdy nepíchejte ostrým předmětem do kůže – to povede ke kontaminaci a zjizvení.

Jednoduchý peeling

Peeling
Zdroje: Pixabay

Peeling by měl být proveden opatrně, protože způsobuje záněty, což vede k hyperpigmentaci a nemusí být výjimečně podpůrný při řešení zarostlých chloupků.

Jak dlouho zarostlé chloupky trvají?

Co v případě, že jste vyzkoušeli domácí léčbu a zarostlé chloupky nechtějí zmizet? Zarostlé chloupky se mohou nevyhnutelně dostat ven z vaší pokožky. Tento proces však může nějakou dobu trvat.

Pozor na kontaminované zarostlé chloupky:

 • Pocit tepla uvnitř zóny
 • Velké množství výtoku nebo drenáže
 • Bolest nebo otok
 • Zarudnutí, které se šíří za oblast chloupků

Prevence zarůstajících chloupků

Nemůžete se neustále vyhýbat zarůstajícím chloupkům, ale podnikněte kroky ke snížení pravděpodobnosti jejich vzniku.

 • Tření šatů o pokožku může způsobit záněty a zarůstání chloupků
 • Zbavte se silného antiperspirantu
 • Šetrné holení
 • Postupujte podle růstu
 • Udržujte čistotu
 • Ponechte si delší vlasy
 • Neholte suchou pokožku
 • Používejte ostrý holicí strojek

Zdroje info: health.clevelandclinic.org, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4902536/

Náhledové foto: Pixabay