Víme, z jakých potravin nejlépe doplníte chybějící železo

Problém s nedostatkem železa v organismu trápí především ženy. Vyskytnout se však může také u mužů. Jaké jsou příznaky a s pomocí jakých potravin železo do organismu nejlépe doplníte? To se dozvíte v tomto článku.

Problémy spojené s nedostatkem železa

U projevů spojených s nedostatkem určitého minerálu či vitamínu může být spektrum příznaků poměrně široké. Při deficitu železa se objevuje konkrétně ztráta síly, dlouhodobá a nezvyklá únava, ale třeba i závratě. Typická je bledost pokožky. Při déle trvajícím nedostatku železa dochází také k vypadávání vlasů, křehké a lámavé nehty. Problematické bývají také poruchy se soustředěním.

Červené maso a ryby

Mezi důležité zdroje železa patří kvalitní červené maso. Dále se tento minerál vyskytuje ve vnitřnostech nebo silném kvalitním vývaru. Železo obsahují ryby a nachází se i v drůbežím mase. Mezi další živočišné zdroje železa patří například vejce nebo korýši. Pestrý a vyvážený jídelníček s obsahem těchto potravin tak může posloužit jako efektivní prevence před nedostatkem tohoto minerálu.

Rostlinné zdroje železa

A pokud dáváte přednost rostlinné stravě, musíte většinou dostatečnému příjmu železa věnovat větší pozornost. Železo najdete v luštěninách, sušené ovoci, ale třeba i v pšeničných klíčcích nebo sezamu. Mezi cenný zdroj patří tmavší listová zelenina. Železo se nachází samozřejmě také ve známém špenátu, ale není ho tam tak velké množství, jako se původně předpokládalo. Konzumací tmavší listové zeleniny v kombinaci s dalšími doporučenými potravinami ideálně na denní bázi je však možné zajistit optimální příjem železa i v rámci čistě veganské stravy.

Foto: Pixabay

Doplňky stravy

V krajním případě, kdy je nedostatek železa znatelný, nebo se objeví ve větší míře například při těhotenství, je potřeba doplnit tento minerál pomocí vhodného doplňku stravy. Ten užívejte podle doporučení na obalu nebo podle rad lékaře, který dokáže zjistit množství železa z krevního odběru.

Zdroj: https://www.vimcojim.cz/magazin/clanky/o-zdravi/Chybi-vam-zelezo-Jezte-cervene-maso,-lusteniny-i-listovou-zeleninu__s10012x20201.html a https://www.lekarnahartmann.cz/15-projevu-mozneho-nedostatku-zeleza

Náhledové foto: Pixabay