Zuby moudrosti: někdo je má, někdo ne. Jaký je jejich účel

Bolest zubů

Zuby moudrosti neboli třetí stoličky jsou zuby, které se vyvíjí vzadu v ústní dutině. Obvykle se objevují mezi 17. a 25. rokem, což je také důvod, proč se označují, jako zuby moudrosti. Někomu nemusí vyrůst vůbec, jiný je objeví zase třeba až ve čtyřiceti letech. Ke žvýkání a dobrému „nakouskování“ jídla je nepotřebujeme. Obvykle jsou zdrojem problémů a musí být odstraněny. Proč ale vlastně rostou? Mají nějaký speciální účel nebo poslání?

Evoluce

Právě evoluce je odpovědí na to, proč byly zuby moudrosti důležité. Naši předkové je potřebovali, aby mohli lépe rozmělnit potravu. Dnes už ale ztrácí na významu. Stavba čelisti současných lidí se od pralidí dostatečně změnila, s čímž souvisí také to, že zuby moudrosti v dutině současného člověka ani nemají dostatek prostoru. Proces jejich růstu neprobíhá správně, protože vyrůstají z nepříznivé polohy nebo rostou nerovnoměrně. Jen některé zuby moudrosti dorostou úplně a správně. Pak dobře plní svou funkci, což je mělnění potravy před polknutím.

Zuby

Foto: Pixabay

Odstranění zubů moudrosti

Pokud je zub moudrosti dobře rostlý a nezpůsobuje žádné problémy, neexistuje také důvod jej odstranit. Objeví-li se na něm ale kaz nebo je třeba ošetřit kořenové kanálky, je vhodné takový zub vytrhnout. Léčba takového zubu je totiž velmi náročná, protože k němu není dobrý přístup. Navíc zuby moudrosti mohou růst různě, což ještě více ztěžuje jejich léčbu. K odstranění zubů moudrosti se přistupuje i tehdy, když se ostatní zuby shlukují (protože nemají dostatek místa). Také časté záněty dásní mohou být důvodem k extrakci.

Skryté zuby moudrosti

U někoho jsou zuby moudrosti přítomny v dásních, ale jejich růst se zastavil. Ony se neprořezaly dásněmi na povrch. Obvykle je tak díky špatnému uspořádání. Jejich pozice může být zkontrolována prostřednictvím rentgenu. Takové zuby mohou vyvolat migrénu. Pokud jsou problematické, je možné i je odstranit.

Zdroj: https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/stomatologia-i-ortodoncja/osemki-klopotliwe-zeby-madrosci-aa-UmAX-owhk-TJ4H.html

Foto: Pixabay