Ve hře není jen covid: Péče o imunitu bude letos v zimě obzvlášť důležitá

Imunita

I když to v posledních dvou letech tak nevypadalo, na světě opravdu neexistuje jenom onemocnění covid-19. Naopak – a jejich působení bude letos horší. A proč tomu tak je?

Po dvou sezonách, kdy jsme se chránili respirátory, jsme totiž ztratili mnoho z přirozené imunity a vstupujeme do období respiračních onemocnění zcela „odzbrojeni“. Přijít tak může nachlazení či dokonce obávaná chřipka. Obzvlášť senioři a chronicky nemocní lidé by proto neměli váhat a nechat se proti chřipce očkovat.

Kde hrozí největší rizika

Při cestě hromadnou dopravou, v obchodech či v kinech se často pohybujeme ve společnosti mnoha cizích lidí. A jak svou imunitu posilovat? Určitě jste již slyšeli o pestré stravě, pravidelném pohybu či dostatku spánku, a stejně tak víte, že v praxi není snadné všechna doporučení stoprocentně dodržovat.

Imunita

Foto: Pixabay

Vzhledem k nižší spotřebě ovoce a zeleniny se proto v zimě rozhodně vyplatí doplňovat vitamín C. Ten posiluje imunitní systém, zkracuje délku virových onemocnění a tělo si jej neumí samo vytvořit Stejně tak se zaměřte na vitamin B. Souhrn všech 8 vitaminů této skupiny – B-komplex – je zásadní pro zdravé fungování metabolismu, zmírňuje projevy únavy a je klíčový pro nervový a imunitní systém.

Na co si ještě dát pozor

Nedostatek pobytu na slunci se pak také negativně podepisuje na množství vitamínu D v těle, takže je velmi vhodné dopřát si ho ve formě doplňku stravy a nevyhýbat se potravinám, které jej obsahují: maso, Z minerálů je v zimě důležité mít dostatek zinku a selenu. A co říká odborník?

„I přes mediální zájem o covid jsou tu s námi stále i další nevítané choroby, jako bakteriální pneumokoková infekce, která se, stejně jako koronavirus, přenáší kapénkami, tedy mluvením či kašláním. Předejít zápalu plic či zánětu mozkových blan naštěstí je možné včasným očkováním, nad kterým by se měli vážně zamyslet všichni lidé z rizikových skupin,“ říká k tématu MUDr. Světlana Kiričenková z Polikliniky IPP s.r.o.

Zdroj: Nízké teploty venku i doma, málo vitamínů a stres. Péče o imunitu bude letos v zimě obzvlášť důležitá | Protext – PR služby ČTK, https://www.protext.cz/zprava.php?id=41103

Náhledové foto: Pixabay

Každý by se chtěl cítit skvěle. I já. Snažím se o to a některé zajímavosti ohledně zdraví vám prozradím ve svých článcích.