chin2

V čem se liší čínská fytoterapie od českého bylinkářství?

Laik by řekl, že vlastně ničím – snad jen různými druhy použitých bylinek. Ale tak to není. Možná to nevíte, ale čínská fytoterapie se může chlubit opravdu dlouhou nepřerušenou tradicí a neustálým zdokonalováním. Zatímco u nás dávaly mnoha znalostem na frak čarodějnické procesy (protože jejich nositelky byly jednoduše upáleny), v Orientu byly všechny tyto znalosti pečlivě shromažďovány, zapisovány a přezkoumávány.

Určitě v TČM nenajdete žádnou universální směs, předepisovanou bez rozdílu všem pacientům. Podivit se ovšem můžete nad rozdělením bylinek podle povahy:

  • horká,
  • teplá,
  • studená,
  • svěží.

Může se tak snadno stát, že pacienti se zcela odlišným problémem dostanou na své potíže velmi podobnou směs bylin. To však rozhodně není důkazem o „univerzálnosti“ ale spíš o využití stejné povahy postupu při léčbě.

chin1

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Bylinky ovlivňují působení čchi

Čchi je vlastně taková „životní energie“, pokud bychom chtěli tento pojem vyložit maximálně laicky. Proudí v těle a narazí-li někde na překážku, nastává problém. A právě fytoterapie se snaží tyto problémy odstraňovat. To však nemůže dokázat sama. Proto nikdy není volena jen jako jediný postup léčby, ale vždy doplňuje některý z dalších ověřených postupů čínské medicíny. Nejčastěji jde o:

  • akupunkturu,
  • dietetická a pohybová opatření,
  • moxování,
  • masáže tui-na.

Hořké čaje? Zapomeňte!

Obáváte se léčby bylinkami, protože se vašemu citlivému zažívání navaluje i z užívání obyčejného mátového nebo heřmánkového čaje? Pak vás určitě potěší, že čínské bylinky jsou dnes dostupné i ve formě prášku, pilulek nebo třeba extraktů. Stačí si jen vybrat. Pokud máte i vy nějaký problém, na který je váš lékař krátký, určitě ji neváhejte vyzkoušet. Poznejte jedinečný přístup alternativního lékařství na vlastní kůži!

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Každý by se chtěl cítit skvěle. I já. Snažím se o to a některé zajímavosti ohledně zdraví vám prozradím ve svých článcích.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *