Vlasy

Alopecie pod drobnohledem: Jak na ni?

Mít krásné vlasy je snem jak mnohých žen, tak i mužů. Mnohdy ale bohužel především s přibývajícím věkem jde skutečně pouze o jakousi fikci nemající s realitou takřka nic společného. Prostě u mnohých lidí na hlavách vlasy chybí. Jedná se hlavně o absenci vlasů v oblasti temene a vytváření takzvaných koutů. Za vším může stát alopecie areata. Tímto obávaným a velmi nepříjemným kožním onemocněním trpí více než 4 miliony obyvatel Evropy. Jaké jsou typy a příznaky tohoto onemocnění?  Jak se s ním vypořádat? Nepřestávejte číst, proradíme vám to.

Základní formy alopecie areata

Podstata této nemoci tkví především ve změně buněk vlasových folikulů. Na buňky v nich začnou útočit vlastní bílé krvinky. Vlasy následně přestávají růst a vypadávají. Alopecií se nemůžete nakazit. Stravovat se můžete, jak chcete, nemáte šanci se změnou jídelníčku ubránit. Existují hned 4 základní formy alopecie.

Běžná varianta

Trpět ji mohou lidé zhruba ve věku od 20 do 40 let. Doba trvání se pohybuje kolem 3 let a neodchází k totálnímu úbytku vlasů.

Atopická forma

Ta může bohužel začít už v dětství. Trvá i kolem 10 let. Většinou je doprovázena atopickým ekzémem.

Prehisterézní typ

Pokud někdo z vaší rodiny trpí vysokým krevním tlakem, zvyšuje se pravděpodobnost, že tímto onemocněním budete trpět také. Často postihuje velmi mladé lidi.

Kombinovaná forma

Onemocnění spíše vzácnějšího charakteru postihující lidi až po 40. roku věku. Doprovází jej nemoc žláz s vnitřní sekrecí.

Hlavní příznaky alopecie

Alopecii poznáte podle takzvaného ložiskového vypadávání vlasů. Začnou se vytvářet ložiska mající v průměru několik cm. Často najdete doslova chomáče vlasů, které vypadávají. Rozsah vypadávání vlasů je individuální.

Jak se léčí alopecie?

Zaručený lék nejspíše neexistuje. Přesto se vyplatí vyhledat specifické vitamíny na vlasy, které pomohou k jejich síle. Jinak se prosazují aromaterapie, případně mnohé bylinné doplňky. Využít lze i akupunkturu.

Zdroj náhledového obrázku: nanogen.cz

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *