winks-2383407_640

Trápí vás dopoledne menší výkonnost a únava? Možná vám chybí sacharidy, hořčík nebo železo

Jak jste na tom dopoledne se životní energií? Máte jí na rozdávání, nebo se sotva ploužíte po pracovišti a nejraději byste si zase lehli? V čem může být problém? Možná v tom, že vám chybí potřebné živiny.

Základní chybou je nesnídat

Prvním jídlem bývá obvykle snídaně. Ale znáte to, ráno na ni nemáte chuť, možná ji nestíháte, protože by vám ujel vlak nebo autobus, případně držíte přerušovaný půst, takže ji máte zapovězenou. Výsledkem toho však může být pokles hladiny cukru v krvi, s čím souvisí únava a malátnost. Tělo prostě postrádá startovací dávku energie a sníží výkonnost. Jestliže jste se rozhodli pro hubnutí, tak raději než snídani vynechejte večeři. Chybějící snídaně vede často k tomu, že má pak člověk sklon k mlsání během dne. A tím si pochopitelně zvýší energetický příjem, který omezil na snídani.

Ovesné vločky, celozrnné pečivo

Na snídani by neměly chybět zejména sacharidy, jež jsou pro organismus zdrojem energie. Můžete je dodat obilovinami – třeba ovesnými vločkami nebo celozrnným pečivem. Nezapomeňte také na dostatečný přísun tekutin. Ovesné vločky jsou vhodnou potravinou při únavě, vyčerpání a jako rekonvalescence po nemocích. Lze je doplnit medem, oříšky, strouhanou syrovou mrkví a zakysaným mléčným výrobkem, jako je jogurt či kefír. Jejich výhodou je nízký glykemický index.

Cereálie. Zdroj obrázku: Pixabay.com

Za ranní únavu může i nedostatek hořčíku nebo železa

Pokud trpíte po probuzení na křeče v lýtkách, říká vám vaše tělo, že má nedostatek hořčíku. Dalším projevem je pak nízká výkonnost a únava. Podobně se projevuje i nedostatek železa. V takovém případě je na místě zařadit do jídelníčku pokrmy, které jsou na tyto prvky bohaté. Železo obsahují zejména vepřová játra, játrové paštiky, melasa, dýňová a slunečnicová semena, čočka, jáhly, pšeničné otruby a klíčky, pór, petrželová nať. Hořčík najdete v pšeničné celozrnné mouce, máku, kakau, luštěninách, ořechách, sýrech či jáhlách a pivovarských kvasnicích.

Únava. Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *