Anorgasmie: Co lze dělat pro její odstranění

Anorgasmie

Každý z nás chce během sbližování pocítit plnou spokojenost. Bohužel to není vždy možné. Výzkumy ukazují, že nedostatek orgasmu a celková spokojenost se sexuálním životem jsou velmi častým problémem, se kterým většina žen bohužel nic nedělá. Ve skupině více než 300 zdravých žen, které podstoupily rutinní prohlídky, každá třetí uvedla, že má problémy s dosažením orgasmu, a 4 z 10 uvedly, že pociťují úzkost a zábrany týkající se sexuální sféry. Otázkou je, proč a jak to změnit.

Kde je problém?

Většina problémů s orgasmy se vyřeší sama a je způsobena například dočasným vyčerpáním. Nedostatek orgasmu se často vyskytuje u mladých žen, které právě vstupují do intimního života. Nepropadejte panice, pokud nemáte orgasmus hned. Většina žen potřebuje čas, aby se naučila cítit spokojená, zejména při pohlavním styku.

Stále mladší ročníky žen si proto pořizují erotickou pomůcku, aby lépe prozkoumaly své tělo a naučily se dosáhnout orgasmu. Nejčastěji si vybírají vibrátory, dilda a vakuové pumpy. Širokou nabídku erotických pomůcek pro ženy najdete zdezde.

Samotná anorgazmie je sexuální dysfunkce definovaná jako orgasmická porucha, může se vyskytovat u žen i mužů. Je to neschopnost dosáhnout orgasmu navzdory nadšení, které existuje. O této poruše můžeme mluvit, pokud se orgasmus nikdy neobjevil nebo se dysfunkce objevila po období relativně normálních reakcí.

Orgasmus

Žena: Zdroj obrázku Pixabay

Druhy anorgasmie

Anorgasmie je považována za nemoc a může mít také důsledky od rostoucí frustrace po deprese a problémy ve vztazích. Neschopnost dosáhnout orgasmu za přítomnosti silné sexuální potřeby ženy může vést k řadě psychologických a somatických poruch. Anorgasmii lze rozdělit na:

  • obecnou dysfunkci – vyskytuje se ve všech situacích a u každého partnera,
  • situační dysfunkci – k orgasmu nedochází v určitých situacích, např. při masturbaci.

Pokud tedy máte podezření, že máte tento problém, určitě se obraťte na odborníka, může to být gynekolog, psycholog nebo sexuolog.

Fyziologické příčiny anorgasmie

Zde může jít o vrozené nebo získané vady reprodukčního orgánu, např. statické vady dělohy, vrozené vady pochvy, hormonální poruchy snižující libido, např. dysfunkce štítné žlázy. Dále se může jednat o neurologické poruchy, např. poškození vulvového nervu, poranění míchy, poporodní změny (zde mohou být problémy způsobeny mnohými důvody, například únava, věnování veškeré pozornosti dítěti, příliš časný styk po porodu, kojení, změny reprodukčních orgánů po císařském řezu, pohlavní choroby atd.). Drtivou většinu těchto problémů lze eliminovat pravidelným cvičením těchto svalů rytmickým protahováním a uvolňováním skupiny svalů v perineu. Studie navíc ukazují, že ženy, které v tomto věku užívají malé dávky testosteronu, uvádějí větší touhu po sexu a vysokou spokojenost s pohlavním stykem.

Zdroje dat: psychoweb.cz/psychologie/anorgasmie-co-to-je-a-priciny-anorgasmie
celostnimedicina.cz/anorgasmie.htm

V posteli: Zdroj náhledového obrázku Pixabay