girl-2771001_640

Problematická pleť: Čeho bychom se měli vyvarovat a co naopak prospívá

Pleť je naší vizitkou, jak dobře, či špatně se o sebe staráme. Přitom péče o ní nespočívá jen v používání těch nejkvalitnějších a nejdražších krémů. Začít bychom totiž měli vnitřkem. Tedy tím, co jíme. Jak se výběr stravy podepisuje na stavu pleti?

Nepříjemné akné umí potrápit nejen v dospívání

Pod problematickou pletí si nejčastěji představíme tu s akné, za jehož vznikem stojí zvýšená činnost tukových žláz v kůži. Objevuje se zejména v pubertě, ale mohou na něho trpět i ženy v menopauze. Z potravin na akné zabírá zejména konzumace česneku, meruněk, jahod nebo bílého jogurtu se živými bakteriemi. Vhodné je doplňovat vitamíny B2, C a A a minerály zinek a selen.

Důležité je ze stravy vyřadit nadbytečné množství rafinovaného cukru, bílé mouky, tučných a ostře kořeněných a slaných jídel. Akné neprospívá ani konzumace kakaa, kávy, čaje či alkoholu.

Krém. Zdroj obrázku: Pixabay.com

Co jíst na mastnou, suchou či ochablou pleť

Ideálním stavem je pleť normální, bez sklonu k přílišnému maštění, nebo naopak k tvorbě suchých šupin. Abyste toho dosáhli, neměly by ve vašem jídelníčku chybět vitamíny skupiny B, a to hlavně niacin a biotin. Ne nadarmo se biotinu říká, že je to vitamín krásy, protože má přímý vliv na hladkost a svěžest pokožky. Víte, že nedostatek vitamínu B2 se může projevit také zvýšenou tvorbou vrásek nad horním rtem?

Na ochablou pleť zase pomůže vitamín E, je proto vhodné vybírat krémy na obličej, jenž ho obsahují. A pro pokožku je nezbytný i vitamín C, jenž je důležitý pro tvorbu kolagenu. Ten se podílí na pružnosti tkání.

Jak je zřejmé, bez vitamínů se prostě neobejdeme. I proto by náš jídelníček měl být co nejpestřejší s důrazem kladeným na dostatečné množství zeleniny, ovoce, luštěnin, ovesných vloček, ořechů, celozrnného pečiva, libového masa i mléčných výrobků. Pro krásnou pleť jsou totiž potřebné i železo, křemík nebo vápník.

Dívka. Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *