upper-body-944557_1280

Trápí vás chronická obstrukční plicní nemoc? Jak se nemoc projevuje a jak probíhá léčba?

Chronická obstrukční plicní nemoc nese českou zkratku CHOPN. CHOPN je opravdu nebezpečné plicní onemocnění, které ztěžuje zdravé proudění vzduchu v průduškách. Tento stav je pojmenován bronchiální obstrukce. Nedostatečné proudění vzduchu je vyvoláno zánětem, který nepříjemně reaguje na vdechované látky (cigaretový kouř, škodlivé plyny či jiné látky).

Zánět má vliv na funkci dolních cest dýchacích, periferních průdušek a plicním cév (plicní hypertenze).

Vývoj onemocnění

Chronická obstrukční plicní nemoc nejde na začátku skoro rozpoznat, proto jí ani nevěnujeme potřebnou pozornost. To je velmi nebezpečné. CHOPN nese 3. místo v celosvětovém žebříčku úmrtnosti. V České republice je chronický zánět plic osudným pro cca 3500 pacientů, což znamená, že je zde úmrtnost 35x častější než u astmatiků.

Příčina

Velmi častou příčinou onemocnění je kouření (až 80 % případů). Dále se na tom podílí genetika a místa, která člověk často navštěvuje (prostory plné prachu, nečistý vzduch a chemické výpary např. během práce).

Kdo nese největší riziko

Nejohroženější jsou kuřáci tab. výrobků. Bohužel také pasivní kuřáci, u kterých se pravděpodobnost tohoto onemocnění zvyšuje o 48 %. Co se týká pohlaví, je tato nemoc častěji indikována u mužů.

Příznaky

Mezi příznaky patří celodenní kašel, vykašlávání hlenu (expektorace) a dušnost, která se rapidně zvyšuje. Všechny symptomy postupně gradují.

Stádia CHOPN

Pacient s CHOPN může projít několika stádii. Protože je CHOPN nevyléčitelná nemoc, je potřeba ji včas rozpoznat a začít s léčbou. Léčba je v současné době na vysoké úrovni, léky jsou účinné.

Stupeň onemocnění se vybírá dle výsledků spirometrického vyšetření. Existují 4 stupně onemocnění.

  1. Lehké – Pacient pociťuje ztížené nádechy a výdechy, a také se může objevit chronický kašel a chronické vykašlávání hlenu.
  2. Středně těžké – Nemusí být chronické projevy, ale zpravidla dochází k vývoji příznaků. Běžné je neudýchání fyzické námahy z důvodu dušnosti.
  3. Těžké – Dušnost je stále častější. Omezuje pacienta i při běžných aktivitách.
  4. Velmi těžké – Pacientův život je ohrožen.

Léčba CHOPN

Léčba se zaměřuje na eliminaci příznaků, důležité je zabránit dalšímu zhoršení. Cílem je zlepšit kvalitu života, snížit úmrtnost a zvýšit fyzickou výkonnost.

Léčba požaduje ukončení kouření. Léčivo se aplikuje inhalátory. Je možné provádět dechovou rehabilitaci, která má dobré výsledky – dechová gymnastika, respirační fyzioterapie. Nápomocné je také preventivní očkování proti chřipce či pneumokokové infekci. Velmi vhodná je pravidelná domácí oxygenoterapie ve všech 4 stádiích onemocnění.

Oxygenoterapie se provádí několik hodin denně. Pacient vdechuje koncentrovaný kyslík, který je dodáván přístrojem, jež se jmenuje kyslíkový koncentrátor (oxygenátor). Pacient během terapie nosí kyslíkovou masku, nebo brýle.

Zdroj obrázku: oxymed.cz

Jak na domácí léčbu?

Pravidelnou terapii s oxygenátorem považují odborníci za opravdu dobrý způsob léčby. Kyslíkový oxygenátor je vynikající volbou pro pacienty, kteří si přejí zlepšit stav svého dýchání.

Kyslíkovou terapií nadále neoddalujte. Oxymed půjčovna nabízí přenosné i statické oxygenerátory. Ceny jsme nastavili již od 70 Kč za den.

Osobní vyzvednutí v Praze 4 je zdarma. Při zapůjčení na 14 a více dní je doprava po Praze zadarmo. Do jiných koutů ČR Vám oxygenerátor pošleme za 250 Kč.

Veškeré příslušenství u nás také seženete. Celý ceník lze najít na našich stránkách.

Půjčte si svůj kyslíkový oxygenátor na čísle +420 776 243 440 nebo e-mailu pujcovna@oxymed.cz.

Zdroj náhledového obrázku: oxymed.cz

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *