chocolate-183543_1280

Čokoláda je zdravá. V čem pomůže?

Čokoláda je pro mnohé slabost, kterou si při jejím mlsání mnohdy i dokonce vyčítají. Nemusíte však mít výčitky kvůli této sladkosti. Čokoláda, respektive kakao je totiž v mnohých ohledech pro lidské tělo zdravé. V čem vám pomůže? To si dnes prozradíme.

Léčivé látky

V čokoládě je velké množství zdraví prospěšných látek. Tou asi nejznámější je theobromin. Tedy alkaloid, který se svými účinky podobá kofeinu. Stimuluje organismus a například vám může pomáhat při hubnutí. V čokoládě však jsou cukry a tuky, takže ji pro hubnutí spíše nepoužívejte. Další důležitou látkou jsou flavonoidy a polyfenoly, které mají antioxidační účinky. Tyto látky jsou pak velmi důležité i pro cévy, jelikož příznivě pomáhají ke zpevňování cévních stěn. Čokoláda v sobě obsahuje i hořčík. Toho je pak nejvíce v tmavé, hořké čokoládě. Pomáhá proti srdečním onemocněním a například náhlým mrtvicím nebo vysokému krevnímu tlaku. Může sloužit i jako prevence ledvinových kamenů.

Pozitivní účinek na mozek

Hořčík také pomáhá při zefektivnění činnosti mozku a slouží jako první pomoc při namožení organismu fyzickou námahou. Pokud tedy trpíte například křečemi, i čokoláda může v dané chvíli pomoci. Tím však výčet zdravích látek v čokoládě s blahodárnými účinky na náš organismus nekončí. Čokoláda v obě skrývá totiž ještě aminokyselinu tryptofan. Ta ovlivňuje hladinu serotoninu v těle.  Dalším pozitivem konzumace čokolády pak tedy může být i zlepšení dobré nálady, jelikož právě serotonin je hormonem vyplavovaným při dobrém rozpoložení naší mysli.

Další výhody

Dalšími výhodami této sladké pochoutky jsou například zklidňující účinky při premenstruačním syndromu. Při konzumaci se vám vyplaví endorfiny, které váš organismus i mysl zklidní.  Čokoláda také může snižovat hladinu cholesterolu v krvi. To dokládá studie z Illinoiské university. Navíc zlepšuje hodnoty krevního tlaku. A pomoci může i nastávajícím maminkám, u kterých může omezit preeklamsii. Jde o stav v průběhu těhotenství doprovázený vysokým krevním tlakem.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Svět zdraví je bezbřehý. Jak se cítit co nejlépe? To neví nikdo, ani já. Přesto vám nějaké zajímavosti prozradím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *