Tohle jsou důvody, proč se v noci při spaní tolik potíte

Když se v noci potíte, dokáže to značně znepříjemnit kvalitní spánek. Dochází totiž k diskomfortu, který může skončit až probuzením, což přeruší spánek. Pokud se chcete nočního pocení zbavit, je důležité odhalit příčinu. Na vině přitom může být hned několik různých problémů. Podívejte se, jaké konkrétně to jsou.

Hormonální změny

Jednou z příčin, proč se potíte, mohou být hormonální změny. Tento problém se týká typicky především žen ve vyšším věku, které jsou v menopauze. Změny v těle vedou k jiné produkci hormonů, což má za následek takové projevy, jako jsou návaly horka či nadměrné pocení, a to i v noci během spánku. Jde o nepříjemné stavy, které je možné řešit pomocí medikace po domluvě s doktorem či v případě menopauzy prostě počkat, až se to srovná a problémy postupně ustanou.

Příliš horká místnost nebo nevhodné lůžkoviny

Další častou příčinou je samozřejmě nevhodná a příliš vysoká teplota vzduchu v místnost. To se projevuje právě nadměrným pocením. K tomu mohou přispět i nevhodné lůžkoviny, které jsou z příliš hřejivého materiálu. Rozhodně tak není dobrá kombinace dávat si na letní měsíce teplou zimní deku a k tomu ještě hřejivé flanelové povlečení. Naopak ho horkých dnů je dobrá svěží vzdušná přikrývka a mírně chladivý satén.

Úzkosti a noční můry

Noční pocení může mít i psychickou příčinu, kdy jde o stav spojený s úzkostmi. Noční úzkosti mohou být zároveň propojeny s nočními můrami. Živé nepříjemné sny navíc můžou sami o sobě znamenat problémy s nočním pocením, kdy jde o stresovou reakci. Pokud se vám tyto problémy často opakují a jsou v nepříjemné intenzitě, je dobré konzultovat postup v lékařem a případně nasadit vhodnou medikaci, která s tím umí pomoci.

Foto: Pixabay

Hypoglykémie nebo boj organismu s infekcí

Mezi další příznaky, které mohou být zodpovědné za noční pocení patří příliš nízká hladina cukru v krvi. Takto dramatické poklesy krevního cukru jsou většinou spojené s cukrovkou. Je tak na místě nechat se otestovat právě na tento problém. Dále je také pocení během spánku spojeno s obrannými reakcemi organismu, který bojuje s infekcí. Může se tak jednat o doprovodný příznak celé řady onemocnění, což je vždy nejlepší konzultovat rovnou s lékařem.

Zdroj: https://www.womenshealthmag.com/health/a19911836/why-sweat-in-sleep/ a https://www.vyspise.cz/article/cz/poceni-ve-spanku

Náhledové foto: Pixabay