Správné užívání koenzymu Q10 pro zpomalení stárnutí buněk

Koenzym Q10 je pro tělo přirozenou látkou, která napomáhá boji proti oxidativnímu stresu a může zpomalovat projevy stárnutí. S přibývajícím věkem však tělo nestíhá vyrábět dostatečné množství této látky, takže přichází na řadu doplňky stravy. Podívejte se, jak správně užívat koenzym Q10 a kdy má největší vliv na zpomalení stárnutí.

Silný antioxidant v lidském těle

Koenzym Q10 je nezbytný pro správné fungování malých elektráren, které jsou součástí buněk. Jedná se o mitochondrie, které svou činností poskytují energií pro další procesy. Největší požadavky jsou kladeny především v takových orgánech, které jsou velmi zatěžované a pro lidské tělo nezbytné. Jedná se o mozek, játra nebo srdce. Koenzym Q10 se v lidském těle vyskytuje přirozeně a jeho hladina je nejvyšší zhruba kolem 25 let věku. S přibývajícím věkem se však snižuje, což je možné částečně vyřešit pomocí vyvážené pestré stravy a vhodných doplňků stravy.

Foto: Pixabay

Koenzym Q10 ve stravě

Koenzym Q10 se vyskytuje v kvalitních potravinách, které neprochází výrazným technologickým zpracováním. Jedním ze způsobů, jak ho do těla doplnit je právě vyvážený a dostatečně pestrý jídelníček. Přírodní koenzym Q10 najdete v kukuřici, mase, rybách, špenátu, brokolici či v rostlinných olejích.

Doporučená denní dávka koenzymu Q10

Přesná doporučená denní dávka koenzymu Q10 není jasně stanovená. Pohybuje se však v rozmezí mezi 30 až 200 mg denně. V závislosti na fyzické kondici, věku a dalších předpokladech. Vyšší nároky na doplňování koenzymu Q10 mají především starší lidé, kojící matky, sportovci, lidé s vyšší stresovou zátěží nebo lidé s chorobami srdce či poškozením jater. Pozor si však dávejte na překročení maximální doporučené dávky, která se pohybuje kolem 1200 mg. Při velkých dávkách koenzymu Q10 se totiž mohou vyskytnout nežádoucí účinky v podobě průjmu, nevolností či pálení žáhy. Nic závažnějšího však dosud v souvislosti s koenzymem Q10 nebylo pozorováno.

Zdroj: https://zdravi.euro.cz/leky/koenzym-q10-ucinky/ a https://www.vitalia.cz/clanky/koenzym-q10-potrebuje-kazda-bunka-v-tele/

Náhledové foto: Pixabay