Snížit hladinu cukru v krvi? Zkuste to s pomocí bylinek

Rozmarýn

Pokud se snažíte přijít na způsob, jak snížit hladinu cukru v krvi, pak byste měli zpozornět. Stačí totiž používat určité druhy bylinek. Ty snadno včleníte do svého jídelníčku a navíc vás mohou zbavit některých dalších „zlozvyků“, kterých se v jídelníčku dopouštíme. Příkladem je, že bylinky vaše jídlo dostatečně ochutí, takže můžete snížit množství soli či nezdravých dochucovadel. Tyto bylinky by určitě měli pěstovat cukrovkáři!

Rozmarýn

Rozmarýn je skvělou bylinkou, která nádherně voní. Má však houževnaté listy, proto ji mnozí před použitím raději nasekají opravdu nadrobno. Rozmarýn může podporovat při hubnutí. Souvisí to s hladinou cukru v krvi, kterou vyrovnává. Právě kolísání hladiny krevního cukru může vést k tomu, že máte velkou chuť na sladké. Kromě toho rozmarýn pomáhá snížit hladinu špatného (LDL) cholesterolu a zvyšuje dobrý (HDL) cholesterol.

Ženšen

Ženšen je takový asijský všelék. Používá se pro posílení celkové imunity. Kromě všech různých prospěšných vlastností, které nabízí, snižuje i rychlost vstřebávání sacharidů v těle. A urychluje produkci inzulinu.

Šalvěj

Foto: Pixabay

Šalvěj

Také šalvěj dokáže snížit hladinu cukru v krvi. Jeho účinky jsou vyšší, pokud jej konzumujeme nalačno. Ideální je jeho konzumace ve formě čaje.

Gurmar (Gymnema sylvestre)

Jedná se o dřevnatou bylinu, která neutralizuje chuťové pohárky jazyku vůči sladkostem. To pomáhá kontrolovat chuť na sladké. Bylina také pomáhá při využití přebytečné glukózy v krvi.

Oregano

Oregano čili dobromysl umí působit proti vysokému krevnímu cukru hned dvakrát. V první řadě zvyšuje aktivitu slinivky břišní, která díky tomu produkuje více inzulínu. Dále pak potlačuje chuť na sladké. Tato bylinka je vhodná zejména na podzim, protože posiluje imunitu člověka.

Stévie sladká

Jedná se o bylinku, která je při pěstování trochu náladová, nicméně pěstovat ji lze i na okenním parapetu. Funguje jako alternativní sladidlo, které je možné používat v menším množství, než klasický cukr, protože je několikrát sladší. Nezpůsobuje zubní kaz a odstraňuje zápach z úst. Snižuje také hladinu cukru v krvi. Kojící maminky by měly být na pozoru – některá přírodní sladidla (stévie, xylitol) mohou miminkům způsobit potíže s nadýmáním a bolestí bříška.

Zdroje info:

https://www.ireceptar.cz/zdravi/bylinky-na-cukrovku-20300713.html?cx_testId=8&cx_testVariant=cx_undefined&cx_artPos=2#cxrecs_s

https://pharmeasy.in/blog/8-effective-herbs-to-lower-blood-sugar/

Foto: Pixabay