Kdy je největší riziko mikrospánku a jak si na něj dát pozor

Objeví se znenadání, ale zároveň můžete dopředu pozorovat varovné příznaky, které vás upozorní, že něco není v pořádku. Mikrospánek je nepřítelem příležitostných i profesionálních řidičů. V jakých hodinách se nejčastěji objevuje, jaké jsou rizikové skupiny a co dělat jako prevenci mikrospánku? Přesně tohle se dozvíte v tomto článku.

Denní doba s největším rizikem mikrospánku

Podle dostupných dat existují během dne okna, kdy je lidské tělo ke vzniku mikrospánku výrazně náchylnější v porovnání s jinými částmi dne. Typicky se jedná o dobu mezi až pátou hodinou ranní. Rizikové je také odpoledne, a to konkrétně mezi třináctou až patnáctou hodinou. Přesně během těchto časových oken může vaše tělo během mikrospánku vypnout na zhruba 3 až 15 sekund, což je však při jízdě autem již poměrně velká ujetá vzdálenost v závislosti na rychlosti.

Patříte do rizikové skupiny?

Na vznik mikrospánku se podílí mnoho faktorů. Patří sem i to, jestli patříte do rizikové skupiny. To jsou osoby do 25 let, lidé pracující na směny a všichni, kdo trpí některou z poruch spánku. Jde o problém, který se může stát profesionálním řidičům i těm, kteří vyjedou jednou za čas. Stát se může opravdu komukoliv a to nejenom pro probdělé noci, ale i při delších cestách především po monotónních úsecích.

Foto: Pixabay

Prevence mikrospánku

Mezi prevenci vzniku nebezpečného mikrospánku je samozřejmě potřeba zařadit kvalitní noční spánek o době nejméně 7 hodin. Kritická je hranice méně než 5 či 4 hodiny spánku, což je pro tělo naprosto nedostačující. Před mikrospánkem se navíc zpravidla objevují varovné příznaky, jako je únava, neschopnost větší koncentrace, klesající oční víčka a podobně. Tehdy je nutné si od jízdy na chvíli odpočinout. Jako dočasná pomoc přitom může pomoci kofein, který ale nemůže nahradit kvalitní odpočinek.

Zdroj: https://www.autorevue.cz/mikrospanek-za-volantem-jak-mu-predchazet-a-co-delat-kdyz-prichazi a https://www.autoklub.cz/autoklub-cr/vozidlem-do-zahranici/vseobecne-informace-pri-ceste-do-zahranici/mikrospanek-zabiji/

Náhledové foto: Pixabay